RETROSPEKCJA Urszula Krzywda-Żuk wystawa malarstwa
Termin ekspozycji: 29.03 – 17.04.2024 r.
Urszula Krzywda-Żuk – Urodzona 29 października w Opolu (pow. Parczew). Jest absolwentką Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS w Lublinie, pracowała jako nauczyciel. Już na emeryturze ukończyła trzyletni kurs malarski w Ognisku Plastycznym przy TPSP w Lublinie pod kierunkiem mgr W. Figla i mgr W. Arbaczewskiego oraz pięć lat malowała w Centrum Kultury w Łęcznej u mgr inż. P. Brodzisza.
Jest członkinią TPSP w Lublinie od 2015 r. Uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych i plenerach malarskich. W ciągu dziesięcioletniej twórczości prace prezentowane były na trzech indywidualnych wystawach w Lublinie: 2017, 2019, 2022. Tematem jej prac są głównie pejzaże, kwiaty i martwa natura, malowane farbami olejnymi i akrylowymi. Obecna wystawa jest czwartą wystawą indywidualną, ukazującą prace z ostatnich pięciu lat twórczości.
RETROSPEKCJA
Tytuł ten jest odzwierciedleniem wglądu w dziesięć lat twórczości Urszuli Krzywdy-Żuk. Twórczość nieprofesjonalna, wynika z intuicji, oglądania obrazów innych twórców i potrzeby ekspresyjnej wypowiedzi stanowi dla szerokiego grona odbiorców niezbędny pomost wiodący do tzw. sztuki wysokiej. Jej malarstwo jest retrospekcją emocji, wrażeń, obserwacji świata i doświadczeń życia. Inspiracje do podejmowanych tematów często stanowią dzieła wybitnych malarzy z nurtu impresjonizmu i realizmu. Stwarza autentyczne i czytelne formy komunikacji, umożliwia kształtowanie postaw estetycznych i wpisanie się autorki w pejzaż kulturowy miasta.
Estetyka Pani Urszuli wyrosła z wrażliwości na piękno wyniesione z domu rodzinnego, z twórczości ludowej rodziców. Obcowanie autorki z urokami przyrody, niezrównanym pięknem malowniczości nieba, wody, lasów i pól z igraszkami światła w zależności od pory dnia i roku znalazło odbicie w kreacjach plastycznych wykonywanych już w dojrzałym wieku.
Obrazy, namalowane z intencją obdarowania przyjaciół, niosą dynamikę koloru, kontrastu i formy, są pełne energii i prostoty. Faktycznie, są one podarunkiem wrażliwości i doznań estetycznych dla oglądającego.
Dr hab. Anna Boguszewska prof. UMCS