Kodeń: 1 – 15.08.2016r.

W pierwszej połowie sierpnia 2016r. odbył się plener w Kodniu. Uczestniczki pleneru:

Maria Caryk

Małgorzata Hajkowska

Ewa Gogół

Magdalena Kośka

Urszula Krzywda-Żuk

Jolanta Rodak

Halina Sajewicz

Teresa Smyl

„Zamieszkałyśmy w zaprzyjaźnionej agroturystyce przy ul. Morwowej, gdzie o naszą wygodę dbali mili, życzliwi malarkom Gospodarze. Miałyśmy tu nawet własną „pracownię”, na wypadek niepogody i innych okoliczności niesprzyjających malowaniu w plenerze.

Jednak często wychodziłyśmy lub wyjeżdżały „w teren”, bowiem Kodeń i jego okolice są niezwykle piękne i urokliwe. Tematów do malowania nigdy nam nie brakowało. Takim motywem był często Bug. Chyba każda z nas ma w dorobku obraz z Bugiem w roli głównej.

Z upodobaniem maluje tę rzekę znany malarz, pochodzący z leżącej niedaleko Kodnia miejscowości Dołhobrody, profesor warszawskiej ASP – Stanisław Baj. Miałyśmy wielką przyjemność poznać osobiście Pana Profesora i gościć w jego pracowni w Dołhobrodach. Profesor Baj uczestniczył właśnie w międzynarodowym plenerze, który odbywał się w Uroczysku Zaborek koło Janowa Podlaskiego. Zaprosił nas na wernisaż wystawy poplenerowej. Z wielką przyjemnością skorzystałyśmy z zaproszenia.

W Uroczysku Zaborek rolę galerii pełni stary, drewniany kościółek, przebudowany wewnątrz i dostosowany do funkcji wystawienniczej. Tutaj właśnie miała miejsce wystawa poplenerowa. Przed wejściem do galerii można było nawet stanąć na Piedestale Sztuki, co też niezwłocznie uczyniłyśmy. 

Wernisaż był bardzo uroczysty, stół pięknie zastawiony, a wystawa niezwykle interesująca! Z wielką przyjemnością, a nierzadko z zachwytem, oglądałyśmy zgromadzone obrazy i robiłyśmy pamiątkowe zdjęcia.

6 sierpnia obchodzone były Dni Kodnia. Jedną z atrakcji był Bieg Sapiehów. Odbywały się też liczne występy estradowe.

W porozumieniu z władzami gminy i z dyrektorem Gminnego Centrum Kultury w Kodniu, zorganizowałyśmy przed budynkiem GCK wystawę naszych obrazów. Wystawiłyśmy na niej zarówno obrazy, które powstały podczas pleneru, jak i nasze wcześniejsze prace, które przywiozłyśmy ze sobą. Nasza wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Była dodatkową atrakcją Dni Kodnia. Podczas pobytu w Kodniu zostałyśmy zaproszone do gościnnego udziału w plenerze zorganizowanym w sąsiedniej gminie Piszczac, w miejscowości Zalutyń. W Zalutyniu spędziłyśmy w miłej atmosferze dwa dni, malując i zawierając nowe znajomości.

Zbliżał się ostatni weekend naszego pobytu na plenerze. Głównym wydarzeniem tego weekendu był oczywiście wielki odpust (15.08.). Z tej okazji przybyło do Kodnia wielu pielgrzymów. A na nasze podwórko zawitał, podążający na odpust, zespół pieśni i tańca z Białorusi i dał mały koncert. Dla nas, oprócz odpustu, ważna była też wystawa wieńcząca nasz plener, która tym razem zorganizowana została w budynku Gminnego Centrum Kultury, gdzie udostępniono nam dużą salę. Na wernisaż zaprosiłyśmy władze gminy i osoby związane z kulturą w Kodniu, a także Pana Profesora Baja. Goście dopisali, przybył także profesor Baj. Oglądał z zainteresowaniem nasze prace i każdej z nas z osobna poświęcił czas, aby powiedzieć kilka słów na temat obrazów. Były to bardzo miłe słowa i pochwały, a także cenne uwagi.

Wystawa trwała przez cały weekend i cieszyła się dużym zainteresowaniem okolicznych mieszkańców oraz pielgrzymów przybyłych do Kodnia na odpust.

To był bardzo udany plener. Będziemy z przyjemnością wspominać nasz pobyt w Kodniu, a przede wszystkim ludzi, których miałyśmy przyjemność tu poznać.  

Miesiąc po plenerze profesor Baj zaprosił nas na wernisaż swojej wystawy, która miała miejsce 13.09.16 w Nałęczowie. Wystawa nosiła tytuł „Rzeka”, a ta rzeką, przedstawioną przez artystę w wielu interesujących, a nierzadko intrygujących odsłonach, był oczywiście Bug”.