Hanna Gralak „W poszukiwaniu malarskiej przestrzeni, emocji i koloru” wystawa malarstwa. Termin ekspozycji: 02-21.09.2022 r.

Hanna Gralak – Urodzona w 1950 roku we Wrocławiu. Tytuł magistra obroniła na UMCS w Lublinie. Ukończyła studia podyplomowe w Krakowie na Politechnice Krakowskiej i Krakowskiej Akademii Rolniczej. Swoje pierwsze kroki (od 2008 r.) w malarstwie stawiała u mgr Waldemara Arbaczewskiego, który obudził w niej niekłamaną radość tworzenia.

Przez wiele lat była i jest pod opieką mgr Macieja Bijasa „wspaniałego nauczyciela i przewodnika po niuansach malarstwa”, któremu zawdzięcza odwagę w rozwoju i poszukiwaniu własnej drogi twórczej.

Jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Lubelskiego oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie, gdzie nie raz prezentowała swoje prace. Ponadto wielokrotnie można było obejrzeć Jej prace na wystawach zbiorowych: w TPSP w Lublinie, poplenerowych: w Nałęczowie, Józefowie, Łosicach, Sosnowicy, indywidualnych: w Lublinie, Łęcznej, Krasnymstawie.

Artystka tworzy w zależności od nastroju i emocjonalnego odbioru wybranego tematu. Lubi kontrasty. Raz maluje gładko innym razem posługuje się fakturą malarską. Jej ulubione kolory to szarości, błękity i czerwienie. Interesuje ją przestrzeń, ludzka psychika i kolory. One są głównie tematem jej prac malarskich. Każdy obraz tworzy swój własny indywidualny świat.
Na wystawie wyeksponowane zostały obrazy powstałe w latach 2016-2022 wykonane w technice akrylowej.

Wg opinii dr. hab Mariusza Drzewińskiego „…Hanna Gralak bardzo szybko odnalazła swój oryginalny sposób wypowiedzi. W jej malarstwie widać wpływy koloryzmu polskiego a w szczególności Artura Nacht-Samborskiego i Jana Szancebacha … Oryginalne, pełne ekspresji kompozycje, szlachetna kolorystyka, harmonia, przestrzeń i delikatne światło prześlizgujące się po przedmiotach to cechy charakterystyczne malarstwa Hanny Gralak, która lubi eksperymentować. Grube impasty położonej farby, zachlapania, laserunki podkreślają strukturę materii tych subtelnych malarskich kompozycji, skłaniających nas do zatrzymania i zadumy. Tytuły prac mówią nam o wrażliwości i inspiracjach artystki „Błękitne maki”, … „Okruchy wspomnień”, czy obraz pt.:”Obicia w czarnym szkle”, który jest w zasadzie kompozycją abstrakcyjną …”.

Zgodnie z opinią Tomasza Świerbutowicza, „…prace to średniej wielkości płótna malowane szerokimi pociągnięciami pędzla o zróżnicowanej fakturze i bogatej kolorystyce. Pomimo tradycyjnej tematyki ( kwiaty, martwe natury, postać ludzka i wnętrze ) obrazy jawią się interesująco z uwagi na: proste, klarowne i dobrze wyważone kompozycje, dynamiczny i ekspresyjny gest malarski, wyszukane tonacje kolorystyczne, swobodny, wyrazisty i dobrze skonstruowany rysunek. Autorka stosuje różne sposoby aranżacji przestrzeni. W części obrazów idzie w stronę iluzji próbując wywołać efekt głębi i trójwymiarowości. W innych wprowadza uproszczony i płaski zapis przestrzeni i elementów użytych do budowy kompozycji malarskiej, koncentrując uwagę na ich wzajemnych relacjach: wielkości, kształtu i barwy. W swoich płótnach Pani Hanna Gralak stosuje czasem efekt odwrócenia ostrości widzenia, czyniąc to w sposób zamierzony i zgodny z jej intencjami. … jest Ona osobą wrażliwą o ciekawej osobowości twórczej i dużej samoświadomości …”.

Galeria obrazów:Wernisaż wystawy odbył się dnia 02 września 2022 r. (piątek) o godz. 17-tej.