Zofia Skiba „Nie tylko Lublin” wystawa malarstwa. Termin ekspozycji: 30.03-18.04.2018r.

Zofia Skiba, lublinianka, należy do ZPAP, TPSP i PSNP. Maluje od 10 lat, początkowo w Ognisku Plastycznym przy TPSP. Od kilku lat doskonali swój warsztat pod kier. lubelskiego artysty malarza mgr Macieja Bijasa.
Emocje czerpie z zapomnianych, podupadłych zakątków lubelskiego Starego Miasta, w których dostrzega piękno, kolor i ducha historii. Malując, poddaje się refleksji na temat przemijania i prowokuje do niej odbiorców swojego malarstwa.

Wystawy indywidualne:

m.in. TPSP Lublin, ODK Łęczna, RDK Radzyń Podlaski.

Nagrody i wyróżnienia:

W latach 2012-2017 corocznie nagradzana w konkursie „Lublin w Malarstwie”.

W 2018r. jej obraz zaprezentowano w Konfrontacjach Sztuki w Warszawie.

„Z jaką radością maluje się ukochane miasto i do tego jeszcze tak wiekowe, dostojne i wspaniałe jak Lublin? Miasto, gdzie historia kręci się po ulicach Starówki. Można tam żyć od lat i nigdy do końca nie pozna się jego sekretów i zakamarków. To miasto zawsze było, jest i będzie inspiracją dla artystów. Lubelska Starówka ma swój nieodparty klimat. Spacerujący po niej czuje się jak w wehikule czasu. Właśnie w takim klimacie-pomieszania przeszłości z teraźniejszością-utrzymane są miejskie pejzaże lubelskiej artystki Pani Zofii Skiba. Stare kamienice, drewniane domy, zaułki, bramy, ciasne uliczki-wszystko to umiejętnie zatrzymane w czasie, lekko zamglone-prowokuje widza do sentymentalnej podróży w czasie. Widz może się spodziewać, że za chwilę zobaczy na ulicy dostojnego szlachcica w kontuszu albo, że z zaułka wyłoni się ubrany w czarny chałat Żyd z lubelskiego Podzamcza. Pejzaże miejskie Lublina w wykonaniu Zofii Skiba zachwycają niepowtarzalnym klimatem spokoju i ciszy”.

Arkadiusz Kulpa