Maria Teresińska-Wieczorek i Renata Ceglińska – malarstwo, termin ekspozycji: od 17 do 29 października 2014r.

M. Teresińska i R. Ceglińska

Wernisaż wystawy odbył się dnia 17 października (piątek) o godz. 17.00

 

Maria Teresińska-Wieczorek

 

Przez ponad 20 lat pracowała jako pedagog szkolnictwa ponadpodstawowego. Będąc nauczycielem, wychowawcą, swoje spotkanie z malarstwem rozpoczęła w wieku 22 lat, chwytając za pędzel w wolnych od pracy chwilach. Malarstwo stało się jej pasją. W 1979 roku dołączyła do grona artystów Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie, w którym do dziś z dużym zaangażowaniem pracuje społecznie pełniąc funkcję Wiceprezesa d/s Organizacji. Wielokrotnie uczestniczyła w plenerach malarskich, w czasie których powstawały nowe prace. Swoją twórczość prezentowała na wielu wystawach indywidualnych, brała udział w wystawach zbiorowych.

Nauki z zakresu rysunku i malarstwa pobierała w latach 1979-80 u Tomasza Świerbutowicza, a następnie ukończyła 3-letni kurs w Ognisku Plastycznym przy TPSP u mgr Waldemara Arbaczewskiego. Uprawia malarstwo sztalugowe, maluje głównie techniką akrylową, pastelem, a także akwarelą. Artystka jest uosobieniem malarza ekspresyjno-spontanicznego. Niezwykła wrażliwość na piękno świata przyrody i umiłowanie życia znajduje odbicie w jej obrazach. Malarka o wielkiej wrażliwości artystycznej szukająca motywów plastycznych spośród pospolitości otoczenia. Bardzo silnie oddziaływuje na nią kolor, który w znacznym stopniu pozwala jej wyrażać uczucia i emocje w chwili pracy nad obrazem. W ostatnim okresie najbardziej odpowiada jej malarstwo „ALLA PRIMA”, gdyż jest to szybkie i zdecydowane uderzenie pędzlem kolorami palety.

Na wystawie prezentowała prace wykonane głównie w technice akrylowej oraz akwarele, z ostatnich trzech lat jej twórczości. Tematem prac były przede wszystkim kwiaty, pejzaże, a także obrazy abstrakcyjne. 

 

 

„Pięknie jest żyć, kiedy człowiek może realizować marzenia.

…Od kiedy pamiętam, to piękno otaczającego mnie świata, przestrzenie, krajobrazy, kwieciste łąki, falujące łany zbóż, zachód słońca na horyzoncie budziły we mnie zachwyt. Gdzieś tam głęboko w duszy miałam marzenia, żeby zatrzymać te obrazy i chociaż zdążyć namalować samotne drzewo przed nadciągającą burzą, bądź jaśminy, które tylko patrzeć jak przekwitną i samotną brzozę, słaniającą się ku mnie…

Piękno, które dostrzegam i czuję jest inspiracją mojej twórczości. Estetyka, spokój, miłość do świata i ludzi, wyzwala we mnie wiele energii do działania i tworzenia. To co teraz robię jest odbiciem mojej osobowości, nastrojów i przeżyć…”

Maria Teresińska-Wieczorek

 

 


 

 

Renata Ceglińska 

Urodziła się i mieszka w Lublinie. Studiowała psychologię na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL, ale to malarstwo stało się jej sposobem na życie. Ukończyła 3-letni kurs rysunku i malarstwa pod kierunkiem wybitnego pedagoga i artysty Macieja Bijasa. Po zdaniu egzaminu przed Państwową Komisją Weryfikacyjno-Egzaminacyjną Ministerstwa Kultury i Sztuki uzyskała uprawnienia artysty plastyka.

Brała udział w wielu wystawach zbiorowych organizowanych przez TPSP, którego jest wieloletnim członkiem. Organizowała sześć wystaw indywidualnych. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (m.in. we Francji i USA).

Malarstwo jest jej pasją i sposobem na wyrażanie swoich emocji. Każdy obraz jest próbą odtworzenia nastroju i klimatu świata, który już minął. Z natury romantyczka, kocha poezję Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz piękno i dobro.

Na wystawie prezentowała prace wykonane w technice olejnej i akrylowej, które powstały w ostatnich latach. Był to wachlarz tematyczny: martwa natura, wnętrza, portrety oraz pejzaże.

Wystawy indywidualne:

1982 – Foyer Filharmonii Lubelskiej „Malarstwo i muzyka”

1983 – Klub „ODEON”, Lublin

1983 – Klub Oficerski, Lublin

1998 -Klub Prasy i Książki, Lublin

2007 – Klub Garnizonowy, Lublin

Nagrody i wyróżnienia:

1984 – Dyplom uznania za wyróżniony obraz „Wiosna” – Wiosenny przegląd prac plastycznych

1998 – Wyróżnienie za pracę „Pejzaż letni” – Wystawa konkursowa „Chrońmy piękno polskiej ziemi”

2000 – Wyróżnienie za pracę „Lublin-Na przedmieściu” – Wystawa „Wiosna 2000” TPSP

 

 

„Jak malować świat 

pierwszych kolorów,

form przedmiotów, pięknych,

choć zazdrośnie tajemniczych,

gdzie spolegliwy sąsiad

i czas, co płynął leniwie

i bez zgiełku, a śmierci nie było,

gdzie stukot końskiej podkowy

wzruszył, jak daleka podróż…”

Renata Ceglińska