Wystawa konkursowa "Lublin w Malarstwie"

 

 

Termin ekspozycji: 6 – 18 czerwca 2014r.


Wernisaż wystawy odbył się dnia 6 czerwca (piątek) o godz. 17.00

 
 

W 2014 roku Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie obchodzi Jubileusz 50-lecia istnienia. Konkurs plastyczny „Lublin w Malarstwie” zorganizowany jest już po raz trzynasty. Wystawa konkursowa w Galerii TPSP organizowana jest cyklicznie i zalicza się do jednej z ważniejszych organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie, cieszącej się dużym zainteresowaniem zarówno członków zrzeszonych w TPSP jak i osób zwiedzających.

Na tegoroczny konkurs nadesłano 41 prac 26 autorów w różnych technikach malarskich: tj. olej, akryl, akwarela, pastel suchy i olejny. Prace wykonane są na płótnie, jedwabiu, i na szkle. Jury zakwalifikowało na wystawę 38 obrazów, z których wyłoniło I, II, i III nagrodę, oraz trzy wyróżnienia.

Prace biorące udział w wystawie ukazują piękno naszego miasta, ponadczasowy urok zabytków, ciekawe zaułki Lubelskiej Starówki, zapomniane fragmenty dawnego Lublina, a także współczesne obiekty. W większości prac widoczna jest ogromna wrażliwość artystów jak również poszukiwanie własnych rozwiązań kolorystycznych, przy użyciu bogatej palety barw.

Na wernisażu 6 czerwca zostały ogłoszone wyniki konkursu, oraz wręczone nagrody i wyróżnienia.

Wystawa jest realizowana przy pomocy finansowej Miasta Lublin – Wydział Kultury.

 

Jury wystawy konkursowej „Lublin w Malarstwie” w składzie:

1. prof. nadz. Mariusz Drzewiński – przewodniczący

2. dr hab. Tomasz Świerbutowicz

3. dr Bernard Homziuk

4. mgr Maciej Bijas

 

Na posiedzeniu w dniu 20 maja br. komisja spośród wszystkich 41 prac biorących udział w konkursie łącznie 26 autorów zakwalifikowała na wystawę 38 obrazów. W tym nominowała do nagród i wyróżnień 10 obrazów:

 

1. Aleksander Avetisyan „Mój sen o Lublinie” olej 60×40

2. Krzysztof Banach „Lublin nocą” akryl 50×60

3. Lucyna Juchkiewicz „Widok na wieże” pastel olejny 55×43

4. Anna Zgódka „Okno” olej 40×60

5. Zofia Skiba „Przy ul. Dominikańskiej” akryl 65×50

6. Krystyna Rakowska „Ulica Lubartowska 28” pastel olejny 63×45

7. Maria Kruk „W słońcu..” akryl 50×70

8. Anna Celińska-Banaszek „Brama Krakowska” akryl 50×70

9. Elwira Wasak „W cieniu starych murów” akryl, olej 100×60

10. Urszula Tomaszewska „Lublin w kałuży” pastel 61×40

 

Przyznano 3 (trzy) nagrody:

 

1. Krystyna Rakowska „Ulica Lubartowska 28” pastel olejny 63×45

2. Zofia Skiba „Przy ul. Dominikańskiej” akryl 65×50

3. Anna Zgódka „Okno” olej 40×60

 

oraz 3 (trzy) wyróżnienia:

 

1. Anna Celińska-Banaszek „Brama Krakowska” akryl 50×70

2. Elwira Wasak „W cieniu starych murów” akryl, olej 100×60

3. Lucyna Juchkiewicz „Widok na wieże” pastel olejny 55×43

 

 

 


 

 

PRACE NAGRODZONE

 

 

I Nagroda

 

Krystyna Rakowska „Ulica Lubartowska 28”  pastel olejny 63×45

 

 

Od 2010r. należy do Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków. Od roku 2011 jest członkiem TPSP w Lublinie, a od 2014 Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Ukończyła 3-letni kurs rysunku i malarstwa w Ognisku Plastycznym przy TPSP pod kier. mgr W. Arbaczewskiego. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych, zbiorowych i poplenerowych. Jej ulubione techniki to pastel olejny i akryl. Obecnie uczestniczy w zajęciach w grupie portretu u mgr W. Arbaczewskiego oraz zajęciach z rysunku i malarstwa pod kier. dr hab. W. Procia. W 2012r. otrzymała III nagrodę w konkursie „Lublin w Malarstwie”, a w 2014r. IV nagrodę w Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli „Świdnik 2014”.


 


 

 

 

 


 

 

 

II Nagroda


Zofia Skiba „Przy ul. Dominikańskiej” akryl 65×50

 

 

Z wykształcenia geograf i przyrodnik. Ukończyła 3-letni kurs rysunku i malarstwa pod kier. mgr W. Arbaczewskiego. Od 3 lat doskonali umiejętności u mgr Macieja Bijasa. Jest członkiem lubelskiego TPSP oraz Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków. Bierze udział w wystawach zbiorowych i konkursowych organizowanych przez TPSP. W 2012r. jej praca została wyróżniona, a w 2013r. otrzymała III nagrodę w konkursie „Lublin w Malarstwie”. W 2014r. otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli „Świdnik 2014”.

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

III Nagroda


Anna Zgódka „Okno” olej 40×60

 

 

Od niedawna jest mieszkanką Lublina. Ukończyła studium o kierunku reklamy. W pracy zawodowej zajmowała się projektowaniem m.in. znaków firmowych. Do TPSP należy od 2011r. Maluje techniką olejną na płótnie. Inspiracją dla niej jest natura. Wcześniej uczestniczyła w wystawach zbiorowych w Mińsku Mazowieckim, a także brała udział w organizowanych plenerach. Wystawę indywidualną miała w Domu Kultury w Parczewie. Obecnie bierze udział w wystawach zbiorowych organizowanych przez TPSP. Po raz pierwszy uczestniczy w wystawie konkursowej „Lublin w Malarstwie”.

 

 

 


 

 

 

 


 

 

PRACE WYRÓŻNIONE


 

 

Wyróżnienie

 

Anna Celińska-Banaszek „Brama Krakowska” akryl 50×70

 

Z zawodu radca prawny, malarstwo jest jej pasją. Od 2009r. należy do lubelskiego TPSP. Uczęszczała na kurs rysunku i malarstwa w Ognisku Plastycznym przy TPSP pod kier. mgr W. Figla. Maluje głównie techniką akrylową i olejną. Fotografie Hartwiga są dla niej inspiracją do malowania wielu obrazów. Bierze udział w wystawach zbiorowych i konkursach organizowanych przez TPSP. W 2012r. otrzymała I nagrodę oraz w 2013r. II nagrodę w konkursie „Lublin w Malarstwie”.

 

 

 


 

 

 

Wyróżnienie


Elwira Wasak „W cieniu starych murów” akryl, olej 100×60

 

 

Od 1984r. jest członkiem, a od 2002r. członkiem honorowym Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie, gdzie przez około 20 lat działała społecznie na rzecz upowszechniania kultury plastycznej. Od 1995r. należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Uprawia malarstwo sztalugowe (olej, akryl, pastel, techniki własne) i rysunek. Wystawia od 1980r. Kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych. Prace w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą oraz w zbiorach Muzeum Kresów w Lubaczowie. Laureatka wielu wyróżnień m.in. w 2004r. wyróżnienie za obraz w konkursie „Autograf 2003”, Lublin.

 

 

 


 

 

 


 

 

 


Wyróżnienie


Lucyna Juchkiewicz „Widok na wieże” pastel olejny 55×43

 

 

Do lubelskiego TPSP należy od 1984r. Przez wiele lat pracowała jako opiekun Ogniska Plastycznego przy TPSP. Bierze udział w plenerach malarskich oraz wystawach zbiorowych i konkursowych. Jej ulubioną techniką jest pastel olejny. Tematem jej prac są głównie pejzaże, drzewa. W 2010r. otrzymała III nagrodę w konkursie „Lublin w Malarstwie”, w roku 2013 wyróżnienie. Obecnie jest honorowym członkiem TPSP.

 

 

 


 

 

 


 

 

 


WYSTAWA ZREALIZOWANA PRZY POMOCY FINANSOWEJ MIASTA LUBLIN.