Grupa SENS – A. Przepióra, I. Sroczyńska, B. Skwarna i B. Mikler

 

Wystawa grupy SENS


Anna Przepióra, Iwona Sroczyńska, Bogusława Skwarna i gościnnie Barbara Obrębska-Mikler

 

Termin ekspozycji: 14 – 26 marca br.

 

Wernisaż wystawy odbył się dnia 14 marca (piątek) o godz. 17

 


 

 

 

 


 

 

 

Anna Przepióra

Groteska to główny temat tworzonych przez nią obrazów. Charakter indywidualistki prowadzi ją do ciekawych rozwiązań kompozycyjnych i formalnych. Wypowiada się ugruntowanym stylem i formą w sposób dowolny i lekki, bez zahamowań tematycznych.

W jej dorobku artystycznym znajdziemy obrazy, w których drzemie nuta Modiglianiego czy Botero, a technicznie zahacza niekiedy o kolaż, dekupaż oraz rzeźbę – szczególnie we wczesnym okresie twórczości.

Aktualnie dominuje w jej malarstwie satyra, humor, ironia oraz kolor.

 

 

 


 

 

Iwona Sroczyńska

Od lat zajmuje się malarstwem sztalugowym, grafiką i rysunkiem, ale nieobojętne są dla niej także eksperymenty ze sztuką użytkową.

Artystka związana jest z Europejską Akademią Sztuk w Warszawie i pracownią dr Marka Kowalskiego, mgr Zuzanny Lewandowskiej, mgr Magdaleny Cybulskiej, mgr Hansa Lijklemy i nieustannie wytycza swoją indywidualną drogę twórczą.

Tematami jej prac są: malarstwo figuratywne, nowatorski pejzaż o charakterze symbolicznym oraz abstrakcje w ścisłym powiązaniu z rzeczywistością.

Urodzona w Warszawie – ze stolicy też czerpie najwięcej motywów twórczych choć przejawia fascynację szkołą francuską ostatniego pokolenia. Tworzy dla przyjemności, z przyjemnością i tą przyjemnością, optymizmem zjednuje odbiorców, którzy są jej wierni.

 

 

 


 

 

Bogusława Skwarna

Drogę artystyczną rozpoczęła w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie, gdzie pod okiem wykładowców plastyków prowadzone były 3-letnie warsztaty stanowiące jej drogę edukacji. Przez wiele lat poszukując i tworząc w wielu technikach (gobeliny, renowacja mebli, pastel, rysunek) zdecydowanie skierowała się ku figuratywnemu malarstwu olejnemu i tematyce bardzo kobiecej. Kobieta jako istota wrażliwa, tajemnicza i uwodzicielska jest najczęściej przedmiotem jej klimatycznych obrazów. Zatrzymane pędzlem kadry ukazują delikatność i siłę natury kobiecej. Szczególną uwagę w swoich obrazach autorka zwraca na nastrój, którego zadaniem jest wywołanie u odbiorcy spokoju i lekkiej nostalgii. W swoich obrazach kreśli w lekki i subtelny sposób epizody życia. Słychać w nich szelest kobiecych sukni, stukot obcasów, czuć zapach palonej kawy i smak czerwonego wina.

Artystka miękko i poetycko przechodzi od grubych struktur do gładkich płaszczyzn jak gdyby głaskała Świat. W 2006 roku po kilku latach przerwy wróciła do intensywnej pracy twórczej i związała się z pracownią Aliny Dorady-Krawczyk.

 

 

 


 

 

Barbara Obrębska-Mikler

Urodzona w Milanówku, słynącym niegdyś z jedwabiu i truskawek opiewanych w piosence, związana była zawsze z Warszawą i Mazowszem. To na jego jednostajnych równinach rodzą się pomysły niezwykłych podróży i powrotów w znajome miejsca. Jej portrety światów dalekich i bliskich.

Rozpoczęta przed laty, fascynująca podróż w krainę sztuki, pełna radości i zwątpień, rozterek i uniesień, trwa. Malowanie jest dla niej sposobem porozumiewania się ze światem, analizowania go, obłaskawiania..jest uchylaniem jej wewnętrznych drzwi. Ulubione dyscypliny sztuki to malarstwo, rysunek i fotografia.