Genowefa "Gena" Świdnik-Białas – malarstwo

 

Termin ekspozycji: 14 – 26 luty 2014r.


Wernisaż wystawy odbył się dnia 14 lutego (piątek) godz. 17.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Genowefa „Gena” Świdnik-Białas


Urodzona w 1953r. Mieszkanka Świdnika, aktualnie mieszka w  Parchatce koło Kazimierza Dolnego. Malarstwem zajmuje się od 1999r. W 2007r. otrzymała świadectwo ukończenia 3-letniego kursu rysunku i malarstwa w Ognisku Plastycznym. Od 2002r. jest członkiem Klubu Plastyka przy Klubie Garnizonowym w Lublinie, członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. Należała do grupy „Kolor” przy RSTK w Świdniku, gdzie była członkiem Zarządu wojewódzkiego; przez 2 kadencje pełniła funkcję członka Krajowej Rady RSTK w Warszawie oraz 1 kadencję była członkiem Komisji Rewizyjnej tejże Rady.

Brała udział w wielu plenerach malarskich m.in. w Złocieniu, Boninie, Nałęczowie, Kazimierzu, Józefowie nad Wisłą, Łosie koło Gorlic. Inicjatorka i organizatorka: plenerów malarskich w gminach Powiatu Świdnickiego (2000-2001r.); wystawy prac poplenerowych pt. „Pałace i krajobrazy Powiatu Świdnickiego” w MOK Świdnik, wystaw prac malarskich na sesjach Rady Miasta Świdnik i Rady Powiatu w Świdniku; wakacyjnych wystaw na Pl. Konstytucji 3-go Maja w Świdniku, a także organizatorka i uczestniczka corocznych Ogólnopolskich Prezentacji Twórczości Amatorskich w Świdniku. Dożynki w Motyczu (2001); Mełgiew; Piaski i Rybczewice.

Za Jej sprawą powstało Stowarzyszenia Kolekcjonerów pamiątek Jana Pawła II.

Była inicjatorką wystawy pt. „Polska Papieża światu dała” oraz Mszy św. z okazji 22 rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II w kaplicy Świętej Trójcy na Zamku Lubelskim. Zorganizowała wystawy „Kościoły Wilna na fotografii”, „Polonia Sacra”, „Błogosławiony Jan Paweł I”, „TOTUS TUUS”, „Jan Paweł II w malarstwie”, „Papieski Dzień Rodziny i Godności Człowieka”. Jej obrazy brały udział w aukcjach organizowanych przez Fundację Ren Non Rerbis, w aukcjach na rzecz hospicjum Małego Księcia oraz Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Za pracę społeczną i artystyczną otrzymała wiele odznaczeń, dyplomów i listów gratulacyjnych, m.in. Nagrodę Burmistrza Miasta Świdnik, medal Jakuba Wojciechowskiego nadany przez RSTK i Burmistrza Będzina k/Bydgoszczy oraz odznaczenia: Brązową, Srebrną, i Złotą odznakę RSTK. Ukoronowaniem zasług jest nadana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaka Zasłużony Działacz Kultury.

Obecnie jest uczestnikiem kursu malarstwa olejnego pod okiem wykładowcy Wydziału Artystycznego UMCS Lublin dr hab. Wiesława Procia.

Jej obrazy zdobią sale Hotelu Bursztynowego w Józefowie nad Wisłą. Znajdują się również w zbiorach prywatnych w Europie, Australii i USA.

Dorobek twórczy:

1999-2007 – Wystawy zbiorowe w Domu Kultury w Świdniku, Bibliotece Miejsko- Powiatowej w Świdniku, wystawy plenerowe na Dni Świdnika, Festyn z okazji Dnia Dziecka w Świdniku, dożynki w Motyczu, Mełgwi, Piaskach i Rybczewicach.

2008 – Wystawa indywidualna zorganizowana przez studentki III roku kierunku Animator i Menedżer Kultury Wydział Artystyczny przy UMCS w Lublinie w Klubie Garnizonowym w Lublinie

2009 – Wystawa indywidualna w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej im. A. Kamieńskiej w Świdniku; wystawa prac malarskich w Wyższej Szkole Zarządzania Galeria Warszawa

2010 lipiec – Wystawa indywidualna w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej im. A. Kamieńskiej w Świdniku

2010 styczeń – Wystawa w galerii „Przy Bramie” Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie

2010 styczeń – Wystawa zbiorowa grupy GENY działająca przy Stowarzyszeniu Pamięć Jana Pawła II  pt. „Jan Paweł II w malarstwie”- Ratusz w Lublinie

2010 styczeń – Wystawa zbiorowa grupy GENY pt. „Jan Paweł II w malarstwie” – Biblioteka w Świdniku

2010-2013 – wystawa pt. Jan Paweł II w malarstwie” organizowanym w corocznym Festynie w Świdniku z okazji „Papieski Dzień Rodziny”

2011 – Wystawa poplenerowa w auli Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym

2011 – Wystawa poplenerowa w Łosiu- Plener Malarski

2011 – Wystawa indywidualna w restauracji „Fanaberia” w Kazimierzu Dolnym

2011 – Wystawa indywidualna w Bibliotece Miejskiej w Puławach

2011 – Wystawa grupy GENY pt. „Błogosławiony Jan Paweł II” w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Świdniku

2012-2013 – wystawy letnie plenerowe Rynek w Kazimierzu Dolnym

2012-2013 – udział w wystawach zbiorowych w TPSP Lublin

 

Według autorki prace malarskie powinny przynosić ludziom radość, „Kwiaty są symbolem radości, miłości i pojednania, a w pejzażach są ukryte wspomnienia”

Tel. kontaktowy: 508 -297 -794

 

Obrazy Geny