„Plenery 2013” – wystawa zbiorowa TPSP

Termin ekspozycji: 4 – 16 października 2013r.

p1760695

Wernisaż wystawy odbył się dnia 4 października (piątek) o godz. 17.00

Minęło lato – tradycyjna pora plenerów malarskich. W tym roku Zarząd TPSP przygotował dla malujących członków 3 plenery:

1. W Józefowie nad Wisłą, XI Plener Ogniska Plastycznego, w terminie 15-29 lipca, w Zespole Szkół Ogólnokształcących. Uczestniczyło 19 osób. Konsultantem był mgr Waldemar Figiel, komisarzem Tadeusz Łuszczak. Wystawę zaprezentowano na terenie szkoły.

2. W Nałęczowie, od 29 lipca do 12 sierpnia, w bursie Zespołu Szkół Nr 2. Uczestniczyło 13 osób. Komisarzem była Elwira Wasak. Wystawa odbyła się w Pałacu Małachowskich.

 

3. W Łosiu (pow. Gorlicki) w Beskidzie Niskim, w terminie 17-31 sierpnia, w ośrodku agroturystycznym. Uczestniczyło 7 osób. Wystawa odbyła się w Muzeum „Zagroda Maziarska”.

Jak widać wszystkie te trzy miejscowości mają specyficzny klimat. Położone są w wyjątkowo urokliwych, ale jednocześnie odmiennych przyrodniczo regionach: pejzaż nadwiślański Józefowa na granicy Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego i Kraśnickiego Obszaru Chronionego, Nałęczów wśród drzew i pól, leżący w Kazimierskim Parku Krajobrazowym oraz Łosie pośród lesistych gór Beskidu Niskiego w dolinie rzeki Ropy w obszarze chronionego krajobrazu.

W tych trzech miejscach istnieją szczególne warunki pobudzające wyobraźnię konieczną do podjęcia prób tworzenia sztuki. A w założeniu plenery mają właśnie na celu uaktywnienie i integrację plastyków oraz stworzenie dogodnych warunków do twórczego działania nie narzucając jednak uczestnikom konkretnego tematu. Dlatego obrazy powstałe podczas plenerów nie ograniczają się do pejzaży. Cechuje je różnorodność tematyczna i różnorodność technik wykonania (malarstwo olejne, akwarela, pastel, rysunek). Trzeba też podkreślić, że dla wielu uczestników każdy dzień pleneru jest dniem pełnym pracy twórczej, pracy nad kolejnymi obrazami, wbrew pogodzie, na przekór okolicznościom, w zapamiętaniu charakterystycznym dla pasjonatów. A po pracy czas obfituje w dyskusje na temat warsztatu pracy, sposobu interpretacji i wspólnego działania. W efekcie uczestnicy wracają bogaci w wytworzone przez siebie obrazy i rysunki, w emocje, doświadczenia i refleksje.

Tradycyjnie, od wielu lat członkowie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie mają możliwość zaprezentowania plonu wakacyjnych wyjazdów w Galerii TPSP „Przy Bramie”. Na wystawie można obejrzeć zarówno prace powstałe na zorganizowanych plenerach jak też podczas prywatnych wyjazdów indywidualnych i grupowych, a także namalowane w domu w czasie letnich miesięcy.

Zapraszam do oglądania w imieniu Zarządu TPSP.

 

Elwira Wasak

 

KONIEC PLENERU

 

Malowałam ukryta w fioletowym cieniu

w upalne sierpniowe popołudnie,

Gdy listek, ślad czasu – brązowy, szeleszczący,

Spadając siadł leciutko na płótnie.

 

I od razu zrobiło mi się bardzo smutno,

A kolory w słońcu pociemniały,

Bo nagle zrozumiałam, że to koniec lata

I koniec plenerowej zabawy.

 

Elwira Wasak