Krystyna Bieluga i Jan Karol Hajnrych – malarstwo i grafika

Termin ekspozycji: 6 – 18 kwiecień 2012r

 

Ze względu na okres świąteczny wernisaż wystawy odbył się

13 kwietnia (piątek) o godz. 17.00

 

P1580524 P1580518
P1580489 P1580494

 

 

Krystyna Bieluga – Malarstwo

P1580276

O autorce:

Należy do lubelskiego TPSP od 2003r. Maluje od 15 lat.
Ukończyła 3-letni kurs rysunku i malarstwa pod kierunkiem mgr Waldemara Arbaczewskiego w Ognisku Plastycznym przy TPSP. Uprawia malarstwo olejne oraz pastelowe. Maluje głównie pejzaże, martwą naturę, kwiaty, portrety. Bierze udział w licznych wystawach zbiorowych i poplenerowych. Zorganizowała wiele wystaw indywidualnych

„Przygodę z malarstwem rozpoczęłam wiele lat temu. Skłonił mnie do niej mój starszy syn.  Przedstawianie na płótnie swoich odczuć kontynuuję do dnia dzisiejszego.

 Zastanawiałam się ostatnio dlaczego podejmuję tą działalność. Poświęcam jej przecież wiele czasu,  wysiłku..i  środków finansowych.

 Zatem dlaczego?

 Wydaje mi się, że malarstwo pozwala na kontaktowanie się z pięknem świata, a jednocześnie „dawania”

  z siebie coś innym. Radość patrzenia na moje prace jest największą dla mnie nagrodą.”

 

 

P1580329-1

P1580547

  

 

 

 

Jan Karol Hajnrych

Pejzaże – grafika

P1580300

 

Artysta grafik, ur. w 1955r. w Pionkach. Studia artystyczne w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom na Wydziale Grafiki w zakresie projektowania graficznego w 1985r. Twórczość w zakresie malarstwa, rysunku, fotografii, grafiki warsztatowej i projektowej. Wykładowca na Politechnice Radomskiej. Doktorat w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi uzyskał w 2001r. Pracuje na stanowisku adiunkta na Politechnice Radomskiej w Katedrze Wzornictwa, Technologii Obuwia i Odzieży. Prace w zbiorach w kraju i za granicą. Wiele realizacji w zakresie projektowania znaku, wydawnictw, grafiki użytkowej.

Od autora:

Eksponowane grafiki są niewielkim zestawem kolorowych prac, ograniczonym małą powierzchnią wystawienniczą. Jest to próba pokazania pejzażu w sposób niekonwencjonalny, odmienny od tradycyjnych przedstawień. Taka interpretacja rzeczywistości wynikła nie tylko z możliwości technicznych, ale i z wieloletnich obserwacji i doświadczeń. Inspiracje i podpowiedzi zrodziły się z bardzo ciekawych krajobrazów, w których wyrastałem. Były to pola i łąki, a szczególnie puszcza, która istniała blisko, tuż za oknem. Wielorakość i komplikacja natury, różnorodność krajobrazowa była i w dalszym ciągu jest inspiracją w budowaniu pejzażu tak w grafice jak i w pracach malarskich. Jednak moje inspiracje twórcze nie tylko są związane z dawnym miejscem zamieszkania. Były też kiedyś wyjazdy i spotkania letnie z innymi krajobrazami. Zaowocowały one później licznymi obrazami i grafikami. Zobaczyłem wtedy coś całkiem odmiennego, jakąś egzotykę, która mnie zaskoczyła i urzekła, i która do tej pory tkwi w mojej pamięci. Te zaskakujące inności, to były szerokie przestrzenie morskie i bogactwo przymorza. Pulsujące fale morskie, wyrzucające na brzeg dziwne przedmioty o zaskakujących kształtach, piasek, wydmy, wiatr. To wszystko żyje w mojej pamięci i pojawia się w moich pracach.

Pokazane obecnie kompozyje graficzne, to są prace w których świadomie odchodzę od dosłowności. Dążę do skrótów, pewnej syntezy, do zderzeń planów i faktur. Staram się przy pomocy tych środków uzyskać duży ładunek ekspresji. W eksponowanych grafikach stosuję świadomie mocne zestawienia kolorystyczne.

 Prace graficzne wykonane z matrycy cyfrowej 2011r. o wymiarach 46×65 cm.

1s 2s