Karolina Niedźwiecka i Renata Szyszlak -Niewiadomska – malarstwo

Termin ekspozycji: 12 – 30 marca 2010r.

 

 Karolina Niedźwiecka

 Karolina_twarz

 

O autorce

 Urodziła się  3 września 1974 roku w Lublinie. Jest absolwentką PLSP i wychowania plastycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z rysunku pod kierunkiem adiunkta Jana Ferenca w 2000 roku, praca magisterska pt. Złotnictwo czasów ostatnich Jagiellonów. Próba monografii” napisana pod kierunkiem dr Ewy Letkiewicz. Jest członkiem ZPAP i TPSP.

Uprawia rysunek, grafikę i malarstwo. Ma za sobą kilka wystaw indywidualnych, brała udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Jest laureatką wielu nagród m.in w Konkursie Archidiecezji Lubelskiej pt. „Kardynał Stefan Wyszyński- nauczyciel narodu”- nagroda główna (2001r.), w Ogólnopolskim Konkursie na rysunek im. Andriollego w Nałęczowie- nagroda równorzędna (2004r.), w ogólnopolskim konkursie plastycznym zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz miesięcznik popularnonaukowy „Wiedza i życie” pod hasłem „Odkryj swój wszechświat”- nagroda specjalna za obraz olejny pt. „Planety”(2009r.).

Twórczość jest dla niej odkrywaniem świata zarówno ziemskiego jak i pozaziemskiego. Jest zatrzymaniem się, zachwytem, refleksją, analizą materii, światła, barw i przestrzeni. Jest także próbą komunikowania się ze światem, ludźmi, przekazywania swoich wewnętrznych doświadczeń poprzez kształt, barwę, fakturę. Fascynuje ją natura, wciąż niezbadana, nieprzewidywalna, zmienna i przemijająca. Jest perfekcjonistką. Jej prace są do końca przemyślane, dopracowane, skończone. Pracuje etapami, zaczynając od niewielkich projektów kilku wariantów tego samego motywu.

Na obecnej Wystawie zaprezenowała 21 prac wykonanych techniką olejną. Tematyka prac charakteryzowała się dużą różnorodnością począwszy od martwej natury, abstrakcji aż do postaci ze świata astronomii. Przeważająca część jej prac to abstrakcje, które stanowią swojego rodzaju formę płaskowyżów przetworzonych w jej wyobraźni. To jej wizja wynikająca z obserwacji otaczającego swiata.

 

Renata Szyszlak- Niewiadomska

 

 O autorce

 Urodziła się w 1974 roku w Przemyślu. Studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie na kierunku: Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Tadeusza Wiktora w 2001 roku. Obecnie zatrudniona jako adiunkt w Zakładzie Rysunku prof. Stanisława Góreckiego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W dorobku artystycznym 13 wystaw indywidualnych oraz kilkadziesiąt wystaw w kraju i za granicą.

Laureatka licznych nagród m.in: I nagroda w XVIII Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki, BWA Rzeszów 2002r.; I nagroda równorzędna, ITART 2002: 4th Mini Graphic, Painting World Wide Show, Accademia D”Arte di Pisa, Italy; I nagroda w Konkursie w ramach III Konfrontacji Artystycznych „Sacrum w sztuce” WCK, Wadowice, 2003r.; udział w Konkursie dorocznej nagrody artystycznej im. Mariana Strońskiego, BWA, Przemyśl- wyróżnienie honorowe.

Na wystawie artystka zaprezentowała 23 prace wykonane techniką mieszaną. Jest to cykl abstrakcji na dużych formatach.

Prace malarki

 

_MG_3310   _MG_3311
_MG_3332 _MG_3334
_MG_3338 _MG_3340