Genowefa Świdnik – malarstwo

Termin ekspozycji: 8- 26 stycznia 2010r.

O autorce:

 

Genowefa „Gena” Świdnik – urodzona w 1953r., mieszka w Świdniku, malarstwem zajmuje się od 1999r. W 2007r. otrzymała świadectwo ukończenia kursu rysunku i malarstwa w Ognisku Plastycznym przy Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. Od 2002r. jest członkiem Klubu Plastyka przy Klubie Garnizonowym w Lublinie, członkiem TPSP w Lublinie. Należy również do Grupy „Kolor” przy RSTK w Świdniku, gdzie jest członkiem Zarządu Wojewódzkiego. Przez dwie kadencje pełniła funkcję Członka Krajowej Rady RSTK w Warszawie, obecnie jest członkiem Komisji Rewizyjnej tejże Rady.

Inicjatorka i organizatorka: plenerów malarskich w gminach Powiatu Świdnickiego (2000-2001r.), wystawy prac poplenerowych pt. „Pałace i krajobrazy Powiatu Świdnickiego” w MOK Świdnik, wystaw prac malarskich na sesjach Rady Miasta Świdnik i Rady Powiatu w Świdniku, wakacyjnych wystaw na Pl. Konstytucji 3-go Maja w Świdniku, a także organizatorka i uczestniczka corocznych Ogólnopolskich Prezentacji Twórczości Amatorskich w Świdniku.

Współzałożycielka Stowarzyszenia Kolekcjonerów Pamiątek Jana Pawła II, gdzie pełniła funkcję Sekretarza. Współorganizatorka wystawy pt. „Polska Papieża Światu Dała” oraz Mszy Św. w Kaplicy Trójcy Przenajświętszej z okazji 22-ej rocznicy Pontyfikatu JP II na Zamku Lubelskim. Współorganizatorka wystawy- Kościoły Wilna na fotografii- obrazy olejne o tematyce religijnej, wystawy pt. „Polonia Sacra”- polskie kościoły na fotografiach, widokówkach i kartach telefonicznych (16.03.2001r.). Organizatorka konkursu wiedzy o Prymasie Tysiąclecia Kardynale Stefanie Wyszyńskim (2001r.).

Dużo czyta, podróżuje, zwiedza galerie. Znaczną część swojego czasu poświęca pracy społecznej w dziedzinie kultury. Bierze udział  w plenerach malarskich, wystawach zbiorowych na terenie kraju: wystawa prac olejnych – Klub Garnizonowy w Lublinie 2008r., wystawa prac pasteli – Klub Garnizonowy Lublin 2009, wystawa prac poplenerowych- Bonin k/Koszalina 2009, Kazimierz Dolny 2009, Nałęczów- Pałac Małachowskich 2009, TPSP w Lublinie, wystawa prac malarskich w Restauracji Bursztynowa, Józefów n/d Wisłą 2008 i 2009, Wyższa Szkoła Zarządzania Galeria Warszawa.

Za pracę społeczną i artystyczną otrzymała wiele odznaczeń, dyplomów i listów gratulacyjnych do władz miasta i powiatu oraz Krajowej Rady RSTK, m.in. nagroda Burmistrza Miasta Świdnik 2009, Medal Jakuba Wojciechowskiego nadany przez RSTK i Burmistrza Będzina k/Bydgoszczy. Odznaczenia: Brązowa, Srebrna i Złota odznaka RSTK, Zasłużony Działacz Kultury (Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Na Wystawie w Galerii „Przy Bramie” można było podziwiać ok. 50 prac malarki. Były to obrazy olejne, głównie: martwa natura, kwiaty i pejzaże. Prace powstawały w warunkach studyjnych oraz na licznych plenerach (Złocieniec, Bonin, Nałęczów, Kazimierz).

Według autorki prace malarskie powinny przynosić ludziom radość: „Kwiaty są symbolem radości, miłości i pojednania, a w pejzażach są ukryte wspomnienia”.