Teresa Zembrzycka i Elżbieta Kisielewicz-Krojtor – malarstwo. Termin ekspozycji: 29 stycznia – 17 lutego 2016r.

Wernisaż wystawy odbył się dnia 29 stycznia (piątek) o godz. 17.00

Teresa Zembrzycka

Z zawodu nauczyciel (obecnie emerytowany). Pochodzi z okolic Lublina i tam mieszka. Od zawsze oddawała się dwóm pasjom – pracy na rzecz ochrony przyrody i rozwijanie zainteresowań artystycznych. Od kilku lat uczęszcza na zajęcia do pracowni malarskiej w Ognisku Plastycznym działającym przy TPSP w Lublinie. Współpracuje z bieszczadzką galerią i pracownią ikonopisarską „Veroikon”.
Maluje  farbami olejnymi i akrylowymi. Pisze ikony tradycyjną techniką, dbając o zachowanie kanonu. Ostatnio tworzy piękne prace malarskie  na jedwabiu naturalnym (technika własna). Jej dzieła można obejrzeć w okolicznych świątyniach, zdobią ściany wielu mieszkań
w Polsce i za granicą.

Teresa Zembrzycka związana jest z Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. Bierze udział w wystawach organizowanych przez Towarzystwo  w Galerii „Przy Bramie” na malowniczej ulicy Grodzkiej w Kozim Grodzie.

Wirtualnie prace Teresy Zembrzyckiej można zobaczyć na stronie internetowej
www.facebook.com/teresa.zembrzycka.malarstwo

Na tegorocznej wystawie pt. „W blasku ikon i aniołów” możemy podziwiać prace o tematyce sakralnej, około 20 ikon różnego formatu, wykonanych techniką tempery jajowej na deskach gruntowanych klejem króliczym, z zastosowaniem płatków złota i srebra. Z ikonami pięknie komponują się anioły wykonane na jedwabiu (kilkanaście prac w formacie ok. 40×50 cm). Obrazy zostały wykonane w ciągu ostatnich dwóch lat.

 


 

Elżbieta Kisielewicz-Krojtor

Urodziła się w 1951 roku w Lublinie. Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, z wykształcenia zootechnik, z zamiłowania malarka.

Od 2007 roku należy do TPSP w Lublinie. Ukończyła kurs rysunku i malarstwa prowadzony przez mgr Waldemara Figla, uczęszczała na warsztaty  z portretu u mgr Waldemara Arbaczewskiego. Obecnie doskonali swój warsztat pod kier. mgr Macieja Bijasa. Przez 10 lat prezentowała swoje prace na wystawach zbiorowych TPSP i wystawach poplenerowych.

Maluje techniką olejną, pastelową i akwarelową, a w ostatnich latach głównie akrylami. Porusza się w obrębie wielu tematów: martwej natury, kwiatów, pejzaży, kopii oraz ikon.

Na obecnej wystawie Autorka prezentuje kilkanaście prac wielkoformatowych w technice akrylowej, które powstały w ciągu ostatnich dwóch lat.