Wystawa zbiorowa „SENIORZY TPSP”. Termin ekspozycji: 28 listopada – 10 grudnia 2014r.

W Jubileuszowym roku 2014 Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie honoruje swoich członków seniorów wystawą obrazującą dorobek ich twórczości. 

Jednocześnie Zarząd tą drogą dziękuje Artystom Seniorom za uczestnictwo w wystawie. 

Ponadto przedstawiamy prace członków naszego Towarzystwa, którzy już od nas odeszli.

Zarząd TPSP w Lublinie

DSC08156

Uczestnicy wystawy:

Bronisław Bagiński – Członek TPSP od 1979r. Jego pierwszy obraz powstał w 1975r. W latach 1983-92 pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Wystaw w Zarządzie TPSP. Należy do „Klubu Plastyka” przy Klubie Wojskowym (dawnym GKO).

 


 

Kazimiera Bogusz – Członkini TPSP od 1987r. Maluje od 1980r. Ukończyła kurs rysunku i malarstwa w Ognisku Plastycznym przy TPSP. Uprawia malarstwo głównie olejne-pejzaże i kwiaty, ale też pastele i akwarele.

 


 

Wanda Brajerska – Członkini TPSP od 1980r. Historyk sztuki, maluje od ponad 40 lat. W latach 1983-85 pełniła funkcję wiceprezesa ds. Organizacyjnych TPSP. W latach 2001-2007 była przewodniczącą Komisji Artystycznej. Ulubione techniki malarskie to olej, akwarela, pastel, rysunek piórkiem. Jest honorowym członkiem TPSP.

 


 

Wiesława Chaber – Członkini TPSP od 2000r. Od dzieciństwa miała dużą potrzebę obcowania ze sztuką, rysowała, malowała, projektowała ubrania. Wykonywała różne hafty i koronki według własnych wzorów. Swoją pasję malowania na szkle rozpoczęła w roku 1999r.

 


 

Kazimierz Drzewiński – Członek TPSP od 1968r. Honorowy Prezes TPSP. Ukończył studia prawnicze na UMCS w Lublinie. Jest artystą malarzem, emerytowanym nauczycielem rysunku i estetyki w ZSG w Lublinie, członkiem Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej w Warszawie. Od 1991r. do 2011r. pełnił funkcję Prezesa TPSP w Lublinie.

 


 

Krystyna Dylewska – Członkini TPSP od 1990r. Z wykształcenia specjalista chorób dzieci- dzieliła swoje pasje między pracą zawodową, a malarstwem. Już jako dziecko rysowała i malowała rejestrując urodę otaczającego ją świata. Maluje farbami olejnymi, akrylowymi, pastelami lubi też rysunki wykonane węglem i tuszem.

 

 


 

Ryszard Filipiak – Członek TPSP od 1985r. Malarstwo jest dla Niego odzwierciedleniem zainteresowania otaczającym światem kształtów i kolorów, a także zintegrowaniem stanu ducha malarza z nastrojem przedstawianego obrazu, co stanowi często istotny motyw działania artystycznego. Maluje głównie techniką olejną na płótnie.

 


 

Joanna Gąsik – Członkini TPSP od 1987r. W kadencji 2004-2007 Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej. Z zawodu prawnik, marzenia o twórczości artystycznej zrealizowała w pełni dopiero jako dojrzała kobieta w latach 80-tych. Obrazy Jej to najczęściej nastrojowe, nostalgiczne, pełne spokoju i klimatu pejzaże, kwiaty, martwa natura.

 


 

Czesław Kosik – Członek TPSP od 2001r. Wiele lat pracował, a następnie kierował Zakładami Przemysłu Odzieżowego „Gracja” w Lublinie, jednocześnie wspierając działalność kulturalną, w tym m.in. TPSP w Lublinie. Ukończył 3-letni kurs w Ognisku Plastycznym przy TPSP. W latach 2007-2011 pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Jest autorem kilkuset prac wykonanych techniką olejną i akrylową. Obecnie jest honorowym członkiem TPSP.

 


 

Halina Kowalewska – Członkini TPSP od 1980r. Była organizatorką wyjazdów na wystawy krajowe zarówno dla członków TPSP jak i innych miłośników sztuki. Jak sama mówi o sobie, kocha sztukę i dla niej żyje. Jej ulubionym środkiem wyrazu jest tkanina, z której wykonuje różne formy zarówno użytkowe jak i ozdobne. Osoba o niezwykłym, żywiołowym temperamencie.

 


 

Kazimierz Krupa – Członek TPSP od 1987r. Studiował rolnictwo w UMCS w Lublinie i SGGW w Warszawie. To artysta, który przez ponad 20 lat dzielił się z nami swoimi emocjami poprzez odważne, nasycone kolory, na niewielkich formatowo płótnach i szklanych taflach. Zmarł wiosną bieżącego roku.

 


 

Henryk Niedźwiedzki – Członek TPSP od 1977r. Z wykształcenia geodeta. Początkowo zajmował się malarstwem, później rzeźbą (kurs rzeźby u prof. Sławomira Mieleszko). Od 1978r. zajmuje się snycerstwem. Specjalizuje się w ornamentach rzeźbiarskich drewnianych. W tej dziedzinie jest samoukiem. Obecnie obok snycerstwa Jego pasją jest tworzenie żywych rzeźb. Efekty Jego twórczej działalności w tej materii można napotkać w wielu miejscach w Lublinie.

 


 

Władysława Barbara Sykut – Członkini TPSP od 1980r. Z zawodu farmaceutka. Maluje w technice olejnej i akwarelowej, a głównym tematem jej prac są: kwiaty, pejzaże i martwa natura. Brała udział w plenerach i wielu wystawach zbiorowych.

 


 

Wanda Apolonia Toboła – Członkini TPSP od 1974r. Była współzałożycielka i działaczka Wojewódzkiego TPSP w Lublinie. Za całokształt pracy społecznej i działalność na rzecz kultury otrzymała wiele nagród i odznaczeń. Przez 3 kadencje pełniła funkcję skarbnika w Zarządzie TPSP. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana w różnych konkursach organizowanych przez lubelskie TPSP.

 


 

Jan Wieczorek – Spotkanie z malarstwem rozpoczął w 1999r. od kursu rysunku i malarstwa w Ognisku Plastycznym przy TPSP. W tym czasie rozpoczął też pracę społeczną na rzecz kultury i od 2001r. do 2010r. pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji ds. Wystaw. Obecnie jest honorowym członkiem TPSP.

 


 

Anna Wróblewska – Członkini TPSP od 1987r. Ukończyła 3-letnie Ognisko Plastyczne przy TPSP. Maluje od 29 lat. Uprawia malarstwo olejne i pastel. Należy do „Klubu Plastyka” przy Klubie Wojskowym (dawnym GKO).

 


 

 

Wernisaż wystawy Seniorów TPSP odbył się dnia 28 listopada (piątek) o godz. 17.00