Magdalena Mańkowska – Malarstwo i Rysunek. Termin ekspozycji: 17 lutego-8 marca 2017r.

 

„Nie zawsze pastelowo”- to tytuł wystawy prac Magdaleny Mańkowskiej.

Na wystawie można było podziwiać suche pastele formatu 100×70, które powstały z radości obcowania z kolorem, zabawy nim. A także z fascynacji pięknem: człowieka (portrety), natury, rodzinnego miasta.

Architektura Lublina, Kazimierza, Nałęczowa  była tematem rysunków  wykonanych piórkiem prezentowanych przez autorkę w  drugiej części wystawy.  To zapowiedź większego, graficznego cyklu poświęconego głównie Lublinowi.

Magdalena Mańkowska – Urodziła się w Lublinie tu mieszka, pracuje i tworzy. „Sztuką zarażona przez Ojca – plastyka i nauczyciela – maluje od zawsze”. Z zawodu muzyk i muzykolog. Z zamiłowania malarka i pisarka. Pracowała w dziale animacji Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej a także współ-pracowała z Kurierem Lubelskim i Ruchem Muzycznym jako krytyk muzyczny. Obecnie zawodowo związana ze Szkołą Muzyczną im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie jako nauczycielka w klasie fortepianu. Należy do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie, Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA oraz Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa.

Publikacje:

„Przypadki z życia Pana B” – muzyczna bajka dla dzieci o Janie Sebastianie Bachu z własnymi ilustracjami (wydawnictwo Polihymia), „Polonez szkolny – na kwartet mieszany” (wydawnictwo Contra), „Ikar nad Świątoblinem” – powieść, która ukazała się drukiem w 2014 r. (wydawnictwo My Book).

Wystawy indywidualne:

2007 – Galeria RUTA – Dom Kultury w Lublinie

Galeria JEDNAJ ŚCIANY – Gminna Biblioteka Publiczna w Zakrzówku

2014 – Galeria Przy Bramie – TPSP w Lublin

Galeria Jezuicka – Jezuicka Kuchnia Klasztorna w Lublinie

Galeria DOMUS AUREA w Lublinie

Klub Osiedlowy ABC w Lublinie

Klub Osiedlowy MINIATURA w Lublinie

Galeria – Wojewódzki Ośrodek Kultury Lublinie

Herbaciarnia „U Ciebie” w Nałęczowie

2015 – Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa w Nałęczowie

Galeria – Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie,

wystawa malarstwa połączona z promocją książki „Ikar nad Świątoblinem”

GALERIA ODK – CK-Osiedlowy Dom Kultury w Łęcznej, wystawa malarstwa

połączona z promocją książki „Ikar nad Świątoblinem”

2016 – Galeria RUTA – Dom Kultury w Lublinie, wystawa malarstwa połączona

z promocją książki „Ikar nad Świątoblinem”

Wystawy zbiorowe:

2007 – Dar Serca – Lubelscy plastycy – Lubelskiemu Hospicjum im. Małego Księcia

(wystawa połączona z aukcją obrazów)

Od 2013 udział w wystawach zbiorowych TPSP w Lublinie w Galerii „Przy Bramie”

2016 – wystawa zbiorowa ŁSTKiS PLAMA w GALERII ODK w Łęcznej

Nagrody:

2015 – Konkurs „Lublin w malarstwie”- wyróżnienie za obraz „Kościół Dominikanów”

 „Malarstwo i rysunek tworzące obecną wystawę to dwie propozycje będące otwartymi cyklami w twórczości Magdaleny Mańkowskiej.

Technika malarska po jaką najchętniej sięga to suchy pastel na ulubionym formacie 100×70 cm z dwoma przewodnimi tematami, które ją fascynują, twarze – portrety przyjaciół, znajomych, ulubionych twórców i architektura – głównie urokliwe zaułki ukochanego lubelskiego starego miasta. Jednak jej zauroczenie pięknem ogólnie pojętym, tkwiącym w naturze sprawia, że w obrazach coraz częściej pojawiają się motywy krajobrazu z fragmentem lasu czy polnej drogi oraz kwiaty.

Autorka z lekkością i dużym wyczuciem zestawia kolory tworząc akordy chłodnych i ciepłych tonacji – akompaniamentem, których są czernie, fiolety, zdecydowane brązy wyłaniające się z rysunku, modelującego ekspresję pierwszego planu. W pracach tych zauważamy swoistą relację między pierwszym planem a drugim – będącym barwną kompozycją stanowiącą tło obrazu. Jej szczery dialog z naturą sprawia, że mamy do czynienia z obrazem wiernie oddanym, jedynie subtelnie zmodyfikowanym przez zmysł kompozycyjnej syntezy i „pozytywne uczulenie” na kolor.

W drugiej części wystawy Autorka zaprasza nas na swoisty spacer nie tylko po rodzinnym Lublinie,  ale także Nałęczowie i Kazimierzu Dolnym. W czarno białych pracach rozpoznajemy znajome uliczki, bramy, kamieniczki, fragmenty architektury. W rysunkach wykonanych piórkiem wykazuje dbałość o kształt, strukturę i detal a finezja z jaką posługuje się kreską sprawia, że nie ma w nich śladu „przemęczenia” pomimo form jednoznacznie czytelnych. 

Obrazy Magdaleny cechuje entuzjazm tworzenia połączony z bezpośredniością wypowiedzi, zachęca odbiorcę do zapatrzenia się, poznania talentu i odkrycia piękna duszy Autorki”. 

Maria Majka Zuzańska

Wernisaż wystawy odbył się dnia 17 lutego (piątek) o godz. 17.00