Łęczyńskie Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki PLAMA – wystawa malarstwa, grafiki, fotografii pt. „ŚWIATŁO KOLOR PRZESTRZEŃ”. Termin ekspozycji: 01-20.04.2022 r.

Wystawa w Galerii „Przy Bramie” TPSP w Lublinie to ekspozycja składająca się nie tylko z obrazów wykonanych różnorodnymi technikami malarskimi ale też fotografii oraz grafik i nosi tytuł ŚWIATŁO KOLOR PRZESTRZEŃ. Jest prezentacją dorobku artystycznego 24 twórców należących do Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA. Kolekcja liczy około 70 prac- własnych prawd o świecie przetworzonych przez wrażliwość i temperament  autorów.

Powiedzenie Emila Zoli „sztuka jest wycinkiem rzeczywistości widzianej przez temperament artysty” przez wiele lat towarzyszy wystawom naszej Grupy.

W 1983 roku z inicjatywy Osiedlowego Domu Kultury SM w Łęcznej zawiązała się grupa pasjonatów ukazujących piękno świata różnorodnymi środkami malarskimi. Ta nieformalna Grupa Inicjatyw Plastycznych i Fotograficznych PLAMA przez lata promowała upowszechnianie kultury plastycznej w środowisku.

W 2004 roku przyjęła status stowarzyszenia i dała początek działalności ŁĘCZYŃSKIEMU STOWARZYSZENIU TWÓRCÓW KULTURY I SZTUKI „PLAMA”. Dorobek Grupy to wiele wystaw zbiorowych w Polsce, ale także na Białorusi, Węgrzech, Ukrainie, we Włoszech, Francji oraz udział członków w plenerach międzynarodowych i licznych indywidualnych wystawach w galeriach w kraju i poza jego granicami. PLAMA była organizatorem wielu lokalnych konkursów plastyczno-fotograficznych i Ogólnopolskiego Konkursu Rysunku Węglem. Jest inicjatorem i współorganizatorem międzynarodowych plenerów artystycznych, na które od 2005 roku przybywają artyści z odległych zakątków naszego globu. Na swoim koncie PLAMA ma wiele warsztatów poetyckich oraz publikacji: almanachy poetyckie, dwa tomy „Łęcznian”, zbiory opowiadań z serii „Łęczyńskie wspomnienia” oraz cykl albumów fotograficznych „Pamięć miejsc”. Stowarzyszenie było realizatorem spektakli teatralnych oraz występów teatru tancerzy ognia.

Za te kulturotwórcze działania Stowarzyszenie zostało wyróżnione prestiżową Nagrodą Burmistrza Łęcznej „Łęczyński Odyniec Kultury 2002”, a w 2013 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał PLAMIE honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Aktualnie Grupa stowarzysza Artystów nie tylko z Łęcznej, ale także z innych miast Polski. Wielu należy do innych związków i stowarzyszeń m.in. Związku Polskich Artystów Plastyków, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Plastycznych w Lublinie czy Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków.

Każdego roku ekspozycja składająca się z nowej kolekcji obrazów, grafik, fotografii, rzeźby prezentowana jest w łęczyńskiej galerii, a następnie wędruje do innych zaprzyjaźnionych galerii województwa lubelskiego.

Lublin jest kolejnym miastem w naszym projekcie wy-staw na 2022 rok. Mamy nadzieję, że nasza artystyczna obecność dostarczy Państwu wielu pozytywnych doznań.

Prezes Stowarzyszenia – Maria Maria Zuzańska


Artyści PLAMY: Dorota Bogucka, Paweł Brodzisz, Agnieszka Bydlińska, Urszula Bydlińska, Maryla Giszczak, Katarzyna Jagiełło, Stanisława Kotarska, Żaneta Kowalska-Fudała, Arkadiusz Kulpa, Marzena Malinowska, Maria Małecka, Krystyna Mojska, Bożena Ochnik, Krzysztof Olszak, Małgorzata Ostasz-Szeliga, Teresa Pietras, Urszula Sawiuk, Marta Siwko, Teresa Stasiak, Renata Szuryga, Stanisław Andrzej Winiarski, Agnieszka Wróblewska, Maria Majka Zuzańska, Krzysztof Zuzański.

Dorota Bogucka – Urodzona w 1969 r. w Biłgoraju, absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Maluje od zawsze a od kilkunastu lat eksperymentuje z fotografią i grafiką komputerową. Pasję do fotografii realizuje również w pracy zawodowej. Brała udział w Międzynarodowych Plenerach Malarskich „Ziemia Łęczyńska inspiracją dla artystów” i wystawach poplenerowych oraz wystawach zbiorowych. Na swoim koncie ma kilka wystaw autorskich. Z Łęczną związana od 1992 r., a od kilkunastu lat z Grupą Inicjatyw Plastycznych i Fotograficznych „PLAMA”. Obecnie wiceprezes Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA.

Fotografia:


Paweł Brodzisz – Urodzony w 1975 r., mieszka i tworzy w Łęcznej. W 2005 r. ukończył studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Najchętniej maluje w technice olejnej i tworzy grafikę (linoryt i monotypię). W jego twórczości dominują dwa tematy: pejzaż oraz kobieta. Obok malarstwa i grafiki interesuje się fotografią, plakatem oraz historią Łęcznej. Wystawiał w kraju i za granicą (26 wystaw indywidualnych i udział w ponad 70 wystawach zbiorowych). Od kilku lat tworzy cykle obrazów i grafik, które są artystyczną wizją jego rodzinnej miejscowości z przeszłości. Członek Zarządu Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki „PLAMA” – skarbnik i Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej. Współredaktor wydawnictw przygotowanych przez Centrum Kultury w Łęcznej: Ziemia Łęczyńska (2007); 2 Eskadra Wywiadowcza (1918-1921) (w 2010 r. publikacja nagrodzona Wawrzynem Pawła Konrada i tytułem „Książka roku 2010” w kategorii Album – Lubelszczyzna w konkursie organizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie); Łęczna miasto wielkich jarmarków w fotografii Wiktora Ziółkowskiego (2010). Współredaktor publikacji wydanych przez Łęczyńskie Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki PLAMA dotyczących historii i mieszkańców miasta Łęczna: Łęcznianie (2008); Łęcznianie II (2009); Łęcznianie czas zastygły w fotografii (2010). Koordynator projektu „Łęczyńskie wspomnienia”, w ramach którego opublikowano cztery albumy z archiwalnymi fotografiami Łęcznej pt. Pamięć miejsc oraz sześć publikacji opartych na wspomnieniach mieszkańców miasta: Łęczna w blasku szabasowych świec (2008); Łęczyński wrzesień 1939 (2009); Anioły nad Łęczną (2009); Widok z okna magistratu (2010); Łęczyńskie czary-mary (2011); Rzemieślnicy (2012). Współredaktor rocznika historyczno-kulturalnego „Merkuriusz Łęczyński” (od 2011). Pracuje w Centrum Kultury w Łęcznej – pełni funkcję kierownika CK-Osiedlowego Domu Kultury w Łęcznej. Prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest laureatem nagrody „Jesień Plastyczna – Hrubieszów 2005”, ufundowanej przez Dyrektora Muzeum im. Ks. St. Staszica w Hrubieszowie, za pracę pt. Ubrana w czerń i błękit, Nagrody Kulturalnej Województwa Lubelskiego (2013) oraz Łęczyńskiego Odyńca Kultury (2015).

Grafika:


Agnieszka Bydlińska – Urodzona w 1969 r. w Siedliszczu. Wykształcenie średnie. Od kilku lat pasjonuje się fotografią, lubi godzinami okiem aparatu podglądać otaczającą przyrodę, zachody i wschody słońca kwiaty i owady. Z pasją portretuje utrwalając twarze bliskich osób w różnych odsłonach. Mieszka i tworzy w Majdanie Zahorodyńskim. Wystawy zbiorowe: 2018 Wystawa jubileuszowa Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA, Centrum Kultury, Łęczna; 2019 Wystawa Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA, Galerii Pasja, Chełm Amatorskie Pasje, Centrum Kultury, Łęczna Inspiracje, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta, Łęczna Wystawa Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA, Galeria Oranżeria, Radzyń Podlaski Wystawa Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA, Galerii Pasja, Chełm Amatorskie Pasje, ODK, Łęczna; 2020 Łęczyńskie Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki PLAMA „2020” on-line; 2021 Łęczyńskie Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki PLAMA u Blocha, Łęczna. Od kilku lat należy do Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA.

Fotografia:


Urszula Bydlińska – Urodzona w Siedliszczu w latach 70-tych XX wieku. Absolwentka UMCS w Lublinie, Kierunek Historia. Malarstwem zajmuje się amatorsko. Jak sama mówi historia to jej wielka miłość a malarstwo fascynujący romans. Na płótna przenosi pejzaże, uwieczniając zaobserwowaną scenerię otaczającego nas świata. Z pasją tworzy kopie prac znanych autorów, fascynuje ją okres Art Deco i twórczość Tamary Łempickiej oraz prace inspirowane stylem lat XX tych. W swojej twórczości podejmuje także tematykę sakralną, w tych obrazach jakby nawiązuje do ludowego malarstwa na szkle z jego mnogością ornamentów kwiatowych lub ikon. Od kilku lat należy do Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA Jest członkiem Stowarzyszenia Twórczego Prowincja w Siedliszczu. W 2018 roku została odznaczona medalem Zasłużony dla Powiatu Chełmskiego w kategorii Kultura posiada także tytuł „Osobowość Roku” 2020 Kuriera Lubelskiego. Na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych: 2013 Ikony, Gminny Ośrodek Kultury, Siedliszcze; 2014 Biblioteka Pedagogiczna, Hrubieszów; Kofi&Ti Kawiarnia i Herbaciarnia Artystyczna, Radzyń Podlaski; Madonny, Galeria Patio, Biblioteka Publiczna im. M. Orsetti, Chełm; 2015 Ikony, Galeria Art Brut, Lublin; 2016 Ludowe Madonny, Galeria Nova, CHBP im. M. P. Orsetti, Chełm; Madonny, GOK i Gminna Biblioteka Publiczna – Wikariat, Kurów; Madonny, Targi Sztuki Sakralnej i Wyposażenia Kościołów Lubsacro – Lublin; Ludowe Madonny, Galeria Art Brut, Lublin; 2017 Spojrzenia Madonny, Targi Sztuki Sakralnej i Wyposażenia Kościołów Lubsacro – Lublin; Oblicza Madonny, Biblioteka Pedagogiczna, Hrubieszów; 2018 Alma Mater, Galeria Art Brut, Lublin; Alma Mater, Galeria Nova, CHBP im. M. P. Orsetti, Chełm; Oblicza Madonny, II Festiwal Niezła Sztuka, Chełm; Alma Mater, Gminny Ośrodek Kultury, Siedliszcze; Alma Mater, Targi Sztuki Sakralnej i Wyposażenia Kościołów Lubsacro – Lublin; 2019 Mater Dei, Galerii Ordy, Kock; Mater Dei, Powiatowa Biblioteka Publiczna, Krasnystaw; Madonny, Biblioteka Główna Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Chełm; Czarne Madonny, III Festiwal Niezła Sztuka, Chełm; Czarne Madonny, Kawiarenka Na Górce, Chełm; Mater Dei, Muzeum Regionalne, Zwoleń; 2020 Natchnienia, Galeria Nova, CHBP im. M. P. Orsetti, Chełm; 2021 Natchnienia, Galeria Art Brut, Lublin. Także brała udział w licznych wystawach zbiorowych. Mieszka i tworzy w gm. Siedliszcze.

Malarstwo:


Maryla Giszczak – Absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie oraz Informatyki na Politechnice Lubelskiej. Maluje w technikach: olejnej, akrylowej, jej ulubioną techniką jest rysunek. Brała udział w wielu plenerach krajowych i międzynarodowych. Prezentowała prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych m. in w Lublinie, Puławach, Łęcznej, Solcu nad Wisła, Kazimierzu Dolnym, Janowie Lubelskim. Jej praca „Fantaisie Polonaise” prezentowana była w Galerie Roi Dore w Paryżu. Laureatka głównej nagrody w Ogólnopolskim Konkursie „Jubileusz Templariusz” za pracę „Modlitwa rycerza”. Nagrodzona w XV Ogólnopolskim Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli za pracę „Taniec linii”. Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu „Ku wolności” organizowanego przez WOL Lublin. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą- w Wiedniu. Pełni funkcje wiceprezesa Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków. Należy do Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA.

Malarstwo:


Katarzyna Jagiełło – Urodzona w Świdniku. Absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie jak również projektantka wnętrz. Maluje w technikach: olejnej, akrylowej i akwareli. W ostatnich latach upodobała sobie rysunek w suchym pastelu na welurze. Prezentowała swoje prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in. w Warszawie, Łęcznej. Jej grafiki były prezentowane na Zamku w Lublinie na wystawie zbiorowej. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Brała udział w Międzynarodowym Plenerze Malarskim „Ziemia Łęczyńska inspiracją dla artystów” Należy do Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Z Łęczną związana od 1993 roku.

Malarstwo:


Stanisława Kotarska – Mieszka i tworzy w Konopnicy k. Lublina. Malarstwem, które stało się jej pasją zajmuje się od 2007 r. Warsztat malarski ukształtowała na zajęciach pod okiem znakomitego artysty malarza i pedagoga mgr Macieja Bijasa. Należy do TPSP w Lublinie, natomiast w 2016 r na podstawie dorobku artystycznego została przyjęta w poczet członków Związku Polskich Artystów Plastyków w Lublinie. Od 2021 należy do Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki „Plama”. Jest uczestniczką wielu plenerów malarskich, zarówno ogólnopolskich jak i międzynarodowych. Jest laureatką nagród i wyróżnień w konkursie „Lublin w Malarstwie” organizowanym przez TPSP. Również w 2019 r za pełną ekspresji pracę „Bryza”otrzymała Nagrodę Prezesa Stowarzyszenia „Na Fali”. Przez kilka lat współpracowała z LGD „Kraina wokół Lublina” organizując i prowadząc plenery malarskie, na których powstawały prace przeznaczone na cele charytatywne. W jej twórczości zauważany cykle tematyczne, jednak największą inspiracją jest postać, jej nastrój, emocje, wrażliwość. „Tematem prac Stanisławy Kotarskiej jest kobieta subtelna, zmysłowa a nieraz gwałtowna i drapieżna. Malarka zawsze prezentuje te różne kobiece stany emocjonalne lekkim pociągnięciem pędzla ze zmysłową miękkością i niesłychaną wrażliwością. Jednak pomimo tej lekkości potrafi również wyczarować na płótnie obraz kobiety pełnej ekspresji i siły. Wspaniała gra światłocieniem nadaje obrazom St. Kotarskiej olbrzymiej siły wyrazu, tajemniczej głebi, mistycyzmu i takiego ciepłego spokoju.” cyt. Arkadiusz Kulpa

Malarstwo:


Żaneta Kowalska-Fudała – Urodzona w 1977 r w Lublinie. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C K Norwida w Lublinie gdzie uzyskała dyplom w 1997 r. W 2005 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi uzyskując dyplom i tytuł Magistra Sztuki na wydziale Tkaniny i Ubioru. Ukończyła specjalizacje w pracowni Projektowania Ubioru pod okiem Prof. Barbary Hanuszkiewicz, w Pracowni Projektowania Biżuterii u Prof. Andrzeja Szadkowskiego, Pracowni Projektowania Obuwia oraz w Katedrze Malarstwa i Rysunku w pracowni Prof. Jerzego Kudukisa i Prof. Jarosława Chrabąszcza. Artystka specjalizuje się we wzornictwie- projektowaniu ubioru, projektowaniu biżuterii i tworzeniu dekoracji. Najbliższe jej sercu jest malarstwo olejne w którym najchętniej przedstawia świat abstrakcji inspirowany naturą. Uwielbia także tworzyć w innych technikach plastycznych , grafice, akwareli, fotografii, ceramice i rysunku żurnalowym. Uczestniczka wystaw i laureatka konkursów. Od 1997 – aktywna działalność artystyczna, udział w pokazach mody i targach, nagrody i wyróżnienia w konkursach dla projektantów. Najważniejsze nagrody, osiągnięcia i działania zawodowe: I Nagroda Prezydenta Miasta Łodzi w konkursie ,,Projekt”, za kolekcję ubiorów wieczorowych ,,Barwy Jesieni” oraz kolekcję biżuterii ,, Światło i przestrzeń”; I Nagroda w kategorii i Haute Cuture w Międzynarodowym Konkursie Młodych Projektantów Biżuterii ,,Obraz i Forma” w Sankt Petersburgu; I Miejsce i tytuł Prowokatora Roku w Konkursie ,, Prowokacje” w Lublinie; – Wykonanie kostiumu dla piosenkarki Olissy Rae na eliminacje do konkursu Eurowizji w Warszawie; projektowanie kostiumów scenicznych dla Teatru studenckiego działającego przy KUL-u w Lublinie; sesja zdjęciowa i kalendarz z udziałem Marty Kwiecień Miss Polski, fot. Maciej Jurkowski; Prowadzenie zajęć plastycznych z dziećmi i młodzieżą w roli wolontariusza; aktywna praca w zakresie projektowania mody dla firm odzieżowych m.in. Monnari; projektowanie i tworzenie autorskiej biżuterii www.zanka.com.pl Obecnie pracuje w Centrum Kultury w Łęcznej na stanowisku instruktora. Jest członkiem Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki Plama.

Malarstwo:


Arkadiusz Kulpa – Absolwent Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Rysuje, maluje, pisze ikony. W swoim malarstwie przenosi widzów w świat baśni i sennych marzeń. Należy do ZPAP oddział w Lublinie.

Malarstwo:


Marzena Malinowska – Mieszka i tworzy w Łęcznej. Ukończyła Technikum Ogrodniczo – Pszczelarskie w Kijanach. Od 2015 roku uczęszcza na zajęcia do pracowni malarstwa sztalugowego w CK- ODK w Łęcznej gdzie rozwija swoje pasje. Maluje w technice akrylowej. Na swoim koncie ma udział w kilku wystawach zbiorowych. Prezentowała swoje prace na dwóch wystawach indywidualnych w „Galerii w oknie” i Galerii ODK w CK Osiedlowym Domu Kultury w Łęcznej. Do Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA należy od 2017 roku.

Malarstwo:


Maria Małecka – Urodziła się w Chełmie. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego dalszą naukę kontynuowała w Studium Reklamy i Dekoratorstwa. Wiele lat pracowała w tym zawodzie jako specjalista od reklamy. Pełniła również funkcję asystenta projektanta w pracowni modelarsko- fotograficznej w „Inwestprojekt” Lublin. Dodatkowo ukończyła 3-letni kurs rysunku i malarstwa w TPSP. Na przełomie lat 80-90 tych wyjechała do Australii. Po czterech latach powróciła i kontynuowała swoją pracę zawodową. Po przejściu na emeryturę zaczęła uczęszczać na zajęcia na Uniwersytecie TW. Jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie i Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki „Plama”. Obecnie realizuje swoje marzenia i pasje związane z pracą twórczą.

Malarstwo:


Krystyna Mojska – Mieszka pracuje i tworzy w Krasnymstawie. Działalność artystyczną rozpoczęła w 2001 r. jako współzałożycielka grupy plastycznej „Paleta” działającej pod opieką Pani Bronisławy Żuk. Swój warsztat malarski doskonaliła w pracowni profesora Macieja Bijasa w Lublinie. Uczestniczyła w plenerach w kraju: Krasnystaw, Chełm, Rejowiec, Dąbrowa Tarnowska, Sosnowica oraz za granicą na Węgrzech. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w Krasnymstawie, Chełmie, Tomaszowie, Rejowcu, Warszawie. Maluje kwiaty, pejzaże, abstrakcje w technikach olej, akryl, akwarela, linoryt. Maluje także na drewnie, wykorzystując jego naturalną strukturę. Uczestniczy w życiu kulturalnym miasta jako członek Jury w licznych konkursach plastycznych. Jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. Od grudnia 2021 należy do Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA. W 2021 wyróżniona Nagrodą Kulturalną Województwa Lubelskiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej Pasję, jaką jest malarstwo, połączyła z pracą tworząc galerię autorską oraz sklep dla artystów plastyków w Krasnymstawie przy ul. Czystej 6.

Malarstwo:


Bożena Ochnik – Urodzona w 1962 r. w Cycowie gdzie mieszka, pracuje i tworzy. Absolwentka Studium Animatorów Kultury w Chełmie. Doświadczenia warsztatowe zdobywała uczęszczając na zajęcia ogniska plastycznego prowadzonego przez Mariana Turka w Domu Kultury w Garwolinie, gdzie uczęszczała do szkoły średniej. W roku 2011 uczestniczyła w zajęciach Grupy Twórczej pod kierunkiem Maryli Giszczak działającej przy GDK w Cycowie. Należy do Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków w Lublinie oraz Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki ,,PLAMA’’. Za pośrednictwem obu organizacji brała udział w wystawach zbiorowych. Malarstwo wybrała jako przygodę, odskocznię od codzienności, by uczynić w życiu miejsce dla piękna, by nie tylko umieć je dostrzegać i promieniować nim ale też dzielić się tym pięknem z innymi. Najchętniej maluje pejzaże Lubelszczyzny oraz kwiaty. Nie stroni od innych tematów na przykład scen batalistycznych. Źródłem jej inspiracji jest chęć zatrzymania chwili poprzez dar widzenia oczami duszy, co nie każdemu zostało powierzone i skoro jest ona częścią tego co niewidzialne niedostępne dla innych, pragnie pokazać, że w każdym z nas jest coś ponad materią, ponad umysłem.

Malarstwo:


Krzysztof Olszak – Urodzony w 1962 roku w Puławach. Fotografik zamieszkały w Lublinie. Fotografią zajmuje się od 1980 roku. Zaczynał od fotografii klasycznej, analogowej, obecnie uprawia fotografię cyfrową. Jego inspiracją jest ogólnie pojęta przyroda. Obecnie tworzy abstrakcje. Jego fotografie były dotychczas prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Znajdują się też w wielu publikacjach książkowych i czasopismach. Od kilku lat należy do Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA

Fotografia:


Małgorzata Ostasz-Szeliga – Urodzona w 1982 r. Absolwentka Politechniki Lubelskiej. Ukończyła Wydział Artystyczny UMCS w Lublinie – malarstwo. Otrzymała CERTYFIKATY kursów fotografii rozszerzonej, cyfrowej oraz ślubnej w Lubelskiej Szkole Fotografii. Brała udział w warsztatach: Nocna fotografia uliczna – LUBLIN 2013; „ Niezłe aparaty” warsztaty fotografii ślubnej – OLSZTYN 2016; „Fotografia zmiany” – LUBLIN 2019. W 2019 roku dostała wyróżnienie w konkursie fotograficznym „Lubelskie. Smakuj Życie !” Swoje prace prezentowała: 2016 – 2019 – Wystawy grupowe z zajęć malarstwa sztalugowego – ( Łęczna ); 2017– 2019 – Wystawy poplenerowe Międzynarodowego Pleneru Artystycznego „Ziemia łęczyńska inspiracja dla artystów” ( Łęczna ); 2017 – 2021 – Wystawy grupowe Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA ( Łęczna, Chełm, Radzyń Podlaski ) ; 2019 – „Od seniora do juniora” indywidualna wystawa fotografii ( Łęczna ) 2020- „Anatomia zmiany” grupowa wystawa fotografii ( Lublin ) 2021 – Wystawa poplenerowa I Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Ułani, Ułani. Cyców 2021” 2021 – „Instruktorzy” Wystawa malarstwa i fotografii ( Łęczna ). Jest instruktorem zajęć plastycznych w CK – Osiedlowym Domu Kultury w Łęcznej. Zajmuje się fotografią. Należy do Zarządu Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA. Jest działaczką i fotografem w Kole Gospodyń Wiejskich w Maryniowie.

Malarstwo:


Teresa Pietras – Mieszka i tworzy w Górze Kalwarii. Jej ulubioną techniką malarską jest akwarela. Najchętniej wybiera motywy dzikiej przyrody, ukazując jej przemijanie w czterech porach roku. Uczestniczyła w wielu plenerach malarskich w kraju i za granicą. Brała udział w międzynarodowych konkursach techniki akwarelowej. Na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych i udział w ponad 120 wystawach zbiorowych. Jej prace znajdują się w wielu albumach i katalogach. W swoim środowisku jest organizatorem cyklicznych plenerów dla dzieci, wielokrotnie też uczestniczyła w pracach jury konkursów plastycznych w szkołach i przedszkolach. Należy do ZAP – oddział mazowiecki i do Łeczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA.

Malarstwo:


Urszula Sawiuk – Urodzona w 1990 r. Akwarelistka, mgr inż. architekt krajobrazu, właścicielka firmy projektującej ogrody. Mieszka i tworzy w Jabłoniu (pow. parczewski). Przez 8 lat mieszkała w Lublinie, gdzie uczęszczała na lekcje rysunku odręcznego i perspektywicznego. W tym czasie uczyła się również w liceum ogólnokształcącym, a następnie podjęła studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na wydziale matematyczno-przyrodniczym. Wiedzę malarską zdobywała na uczeni wyższej pod okiem prof. Sławomira Marca. Studia na kierunku Architektura Krajobrazu ukończyła z najlepszym wynikiem, a za pracę dyplomową uzyskała wyróżnienie Rektora. Wielokrotna stypendystka Rektora KUL (lata 2010-2015), oraz Marszałka Województwa Lubelskiego (lata 2011-2014) doceniana z za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie architektury krajobrazu oraz grafiki komputerowej 3D. Członek Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA. W swojej twórczości malarskiej, skupia się na popularyzacji sztuki w regionach, gdzie nie jest ona rozpowszechniona, szczególnie w miejscowościach i miasteczkach zmarginalizowanych w kontekście kulturowym. Pomysłodawczyni cyklu akcji artystycznych „Twoje dziecko twarzą wernisażu”, które angażują społeczeństwo w sztukę. Ludzie, których portrety tworzy, mają okazję doświadczyć wielu emocji i dostrzec, że sztuka nie jest odległa i nieosiągalna. Udziela również lekcji rysunku, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem. Najbardziej intrygują ją ludzkie emocje, które stara się uchwycić w swoich pracach. Istotne w działalności malarskiej są dla niej technika- zmaga się z trudną i pracochłonną akwarelą. Kładzie duży nacisk na jakość używanych materiałów i trwałość obrazów. Wystawy autorskie: Dzieci z Doliny Zielawy, Jabłoń, październik 2021; Akwarele, Parczew, listopad 2021; Twoje dziecko twarzą wernisażu , Radzyń Podlaski, grudzień 2021.

Malarstwo:


Marta Siwko – Urodzona w 1984 r. Absolwentka Socjologii KUL, Doradztwa Zawodowego WSNS w Lublinie, ukończyła w Ludwinie szkołę o specjalności Technik Fotografii i Multimediów obecnie kontynuuje naukę na kierunku Realizacja projektów graficznych i multimedialnych. Ukończyła certyfikowane warsztaty fotografii: „Oświetlenie w fotografii noworodkowej”, „Bezpieczne pozycjonowanie noworodka w fotografii”.Z pasją i zaangażowaniem podchodzi do swojej pracy. Zajmuje się fotografią noworodkową, ciążową ale szczególnie wyjątkowe są kobiece czarno-białe portrety. Tworzy fotografie w swojej małej przestrzeni studyjnej wtedy skupia się na podstawowych aspektach światła, równowagi i kompozycji. Zainteresowanie fotografią ściśle łączy z tworzeniem graficznych projektów, jest twórcą plakatów dla projektów muzycznych i sportowych i artystycznych. Wyróżniona w międzynarodowym konkursie fotograficznym Prestige Models Magazine za dwa portrety kobiece PMM_Black & White 271/2021.Brała udział w projekcie łęczyńskiego Stowarzyszenia Kobiet „Amazonki” będąc współtwórcą wernisażu fotograficznego „Łap za biust i miej haka na raka” wystawa odbyła się w galerii CK Łęczna, jest także wykonawcą fotografii do kalendarza 2022 z udziałem kobiet ze stowarzyszenia. Swoje prace prezentowała na wystawie grupowej Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA zatytułowanej „PLAMA u Blocha”. Od 2021 jest członkiem Łęczyńskiego Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki PLAMA.

Fotografia:

 


Teresa Stasiak – Ukończyła studia na Wydziale Pedagogiki i Psychologii oraz na Wydziale Artystycznym UMCS Lublin. Jest członkiem ZPAP, Stowarzyszenia Twórców Kultury „Paleta” w Krasnymstawie,Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie orz Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA. Należy do grupy artystów malarzy wprowadzanych w tajniki sztuki przez mgr Macieja Bijasa. Zajmuje się malarstwem sztalugowym. Tworzy w technice akrylu. Podglądając naturę i analizując zależności w niej występujące kreuje własne kompozycje barwne. Uczestniczy w plenerach krajowych i międzynarodowych. Bierze udział w konkursach malarskich i przeglądach sztuki. Najważniejsze osiągnięcie – Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Malarskim „Zadra” organizowanym przez galerię Zadra w Warszawie w 2010r., tytuł „Talent Artystyczny” w Konkursie „KULTURA 2011” organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, III miejsce w XIV Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli. Swoje prace prezentowała na 20 wystawach indywidualnych i ponad 50 zbiorowych.

Malarstwo:


Renata Szuryga – Urodzona w 1972 roku. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie . Studia na Wydziale Artystycznym UMCS-u w Lublinie, w pracowni malarstwa prof. Adama Styki. Od 1999 roku instruktorka sztuk plastycznych i opiekunka grupy „Pod Błękitną Paletą” w Centrum Kultury w Świdniku. Oprócz zainteresowań zawodowych, uprawia malarstwo, grafikę i rękodzieło. Corocznie uczestniczy w plenerach malarskich oraz wystawach zbiorowych jak i indywidualnych. W 2007 r. nagrodzona „Nagrodą Artystyczną Burmistrza Miasta Świdnika”. W 2010 r. – Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdana Zdrojewskiego. W 2018 r.- „Nagroda Burmistrza Miasta Świdnik w Dziedzinie Kultury”. Od 2010 roku jest członkiem Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA. Artystka uprawia malarstwo w technice olejnej w sposób przypominający nieco technikę witrażu, uprawia też akwarelę ( mały format) oraz sztuki zdobnicze i użytkowe, które wykorzystuje w swej pracy z młodszym pokoleniem.

Malarstwo:


Stanisław Andrzej Winiarski – Urodzony w 1959 r. w Łęcznej. Realizując swoją pasję poświęcił się sztukom plastycznym,studiując malarstwo i rzeźbę na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Dyplom pod kierunkiem prof. Mieczysława Hermana i prof. Adama Styki(pracownia rysunku), a z rzeźby u prof. Sławomira Mieleszki. Artysta Tworzy w różnych technikach malarskich. Jest autorem rzeźb plenerowych, w tym uroczyście  odsłoniętego w 2003 roku pomnika Jana Tęczyńskiego, kasztelana krakowskiego – założyciela miasta Łęczna. Jest autorem wielu wystaw tworzących zamknięte cykle. Laureat pierwszej edycji konkursu jagiellońskiego za rzeźbę „Władysław Jagiełło 2004”. Laureat nagrody burmistrza Łęcznej „Łęczyński Odyniec Kultury”A.D.2014. Z PLAMĄ związany od założenia.

Malarstwo:


Agnieszka Wróblewska – Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie oraz Wydziału Administracji i Stosunków Międzynarodowych WSEI w Lublinie. Od 2001 roku pracuje w Szkole Podstawowej Nr 1 w Parczewie, gdzie mieszka i tworzy. Malarstwo zajmuje w jej życiu bardzo ważną rolę, obok turystyki krajowej i zagranicznej oraz wędrówek po górach. To one są dla niej inspiracją do pracy twórczej. Maluje z „pasji i dla przyjemności”. Interesuje ją przede wszystkim akwarela i akryl. Członkini: Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków z siedzibą w Lublinie, Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA w Łęcznej oraz Klubu Malarzy im. Stanisława Feliksa hr. Szembeka przy Towarzystwie Historycznym im. Szembeków w Warszawie. „Natura operuje w sposób hojny i nie wymuszony kolorami i formami, inspirując mnie do malowania. Uczy spostrzegawczości, pozwala zobaczyć subtelne brzmienia barw i harmonię kształtów. Moje doświadczenia malarskie w sposób istotny związane są z pejzażem, który interesował i intrygował mnie od zawsze. Widać to w ilości prac, które powstały podczas plenerów oraz w zaciszu domowym”. Malarstwo akwarelowe wydaje się lekkie, urokliwe i swobodne jednak to chyba najtrudniejsza z technik malarskich. Wymaga od artysty niezwykłej biegłości, pewności i precyzji. Żeby twórca osiągnął zamierzony efekt musi malować szybko i świadomie oraz musi mieć z góry przemyślaną kompozycje obrazu. Jest to technika bezlitosna, nie dająca szansy na retusze i poprawki. Nie da się tutaj nic zetrzeć, zamalować czy przemalować, wszystko musi się udać za pierwszym razem. Dlatego akwarela nie jest techniką dla początkujących malarzy. Agnieszka Wróblewska od lat zmaga się z akwarelą. Jej prace są spokojne i nostalgiczne, a niekiedy niepokojące i z „pazurem”. Artystka akwarelą posługuje się zdecydowanie i pewnie. Nie boi się też eksperymentów z tą wymagająca sztuką. Stanisław Andrzej Winiarski. 

Malarstwo:


Maria Majka Zuzańska – Urodzona w 1958 r. w Biłgoraju. Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Z Łęczną związana od 1986 roku. Prezes Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA. Członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie i Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków z siedzibą w Lublinie oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej i Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Laureatka Konkursu Plastycznego Jesień Hrubieszowska w 2005 r. II miejsce w konkursie „Lublin w malarstwie” 2019 r. wyróżnienie w konkursie „Lublin w malarstwie” 2020 r. wyróżnienie w konkursie „Lublin w malarstwie” 2021 r. Wyróżniona w 2003 roku Honorową Odznaką Ministra Kultury i Sztuki „ Zasłużony Działacz Kultury”. Laureatka prestiżowej Nagrody Burmistrza Łęcznej -„Łęczyński Odyniec Kultury 2003”, Nagrody Kulturalnej Województwa Lubelskiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej-2014 rok oraz Odznaki Honorowej Zasłużony dla Województwa Lubelskiego -2018 rok. Malarka i poetka. Tworzy w różnych technikach: akryl, akwarela, olej, batik, pastel, malarstwo na szkle i jedwabiu. Stworzyła otwarte cykle: Ikary, Trwanie traw, Moje myśli krążą wokół ciebie, Dubova moja miłość, Moje anioły, Martwe natury kwiatami ożywione , Zapiski form, Stopy oraz Wypisać imię złudzeniom. W poszukiwaniu własnej przestrzeni estetycznej świadomie generuje u odbiorcy skrajne stanowiska, aprobaty lub sprzeciwu. Malując obrazy na bazie własnych odczuć prowokuje odbiorcę do interakcji pobudzając jego wrażliwość i wyobraźnię. Uczestniczyła w wielu plenerach krajowych i międzynarodowych. W dorobku- kilkadziesiąt wystaw indywidualnych oraz udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i poza jej granicami.

Malarstwo:


Krzysztof Zuzański – Urodzony w 1956 r. w Lublinie. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Z Łęczną związany od 1987 roku i od tego roku jest w PLAMIE. Tworzy od 1972 r. ulubione techniki to rysunek piórkiem oraz malarstwo olejne. Tematy to „człowiek” i pejzaż miejski. Udział w plenerach w: Jeżowie- 1975, Starogard Szczeciński- 1985, Kazimierz Dolny- 1987, Kalnica- 1988. Udział w licznych wystawach zbiorowych. Udział w Przeglądzie Plastyki Nieprofesjonalnej: Zamość (1982) i Lublin (1988), Jesień Plastyczna Hrubieszów 2002, III nagroda w Konkursie Ogólnopolskim na Plakat Filmowy Biała Podlaska – 1981. Mieszka i tworzy w Łęcznej.

Malarstwo:

 


Wernisaż wystawy odbył się dnia 01 kwietnia 2022 r. (piątek) o godz. 17-tej. Fotorelacja z wernisażu.