Krystyna Zlot i Ewa Dymek – malarstwo. Termin ekspozycji: 13 marca – 1 kwietnia 2015r.

Wernisaż wystawy odbył się 13 marca (piątek) o godz. 17.00

 


 

 

Krystyna Zlot

Z wykształcenia ekonomistka, malarstwo to Jej hobby i fascynacja od lat dziecinnych. W 2005r. wstąpiła do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie, gdzie ukończyła 3-letni kurs rysunku i malarstwa w Ognisku Plastycznym pod kier. mgr Waldemara Figla. Należy również do Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Garbowskiej, gdzie udziela się społecznie prowadząc malarskie lekcje historii dla młodzieży.

Autorka kilku wystaw indywidualnych, od 10 lat  prezentuje swoje prace na wystawach zbiorowych TPSP w Lublinie.

Obecnie doskonali swój warsztat na zajęciach mgr Macieja Bijasa.

„Malarstwo Krystyny Zlot jest wyrazem jej fascynacji pięknem natury. Podejmowane przez nią najczęściej tematy to pejzaż oraz kwiaty. Malarka spełnia się również tworząc kopie obrazów historycznych i pisząc ikony.  

Jej obrazy emanują pogodnym nastrojem, łagodnością, napełniają odbiorcę optymizmem i spokojem. Autorka poprzez swoje malarskie hobby ucieka od codziennego zgiełku i problemów. Przemijające, kruche piękno kwiatów oraz dynamika zmieniającej się wciąż przyrody pobudzają malarkę do nieustannego tworzenia i poszukiwania nowych motywów. Najlepiej czuje się w ciepłych tonacjach barwnych. Stosuje mięsistą plamę malarską, pracując głównie w technice olejnej. Operując zróżnicowaną fakturą stara się zbudować głębię w swoich płótnach. Wyważona kompozycja oraz harmonijna kolorystyka budują nastrój spokoju i odprężenia. Podejmowane motywy pejzażowe przenoszą widza w krainę łagodności i sielskości. 

Patrząc na obrazy Krystyny Zlot widać wrażliwą duszę malarki, pragnącej pochwycić piękno otaczającego świata. Ta postawa zachwytu to motor jej aktywności malarskiej i źródło radości. Dodaje autorce skrzydeł. Istny wZlot!” 

Matylda Bijas

Wystawa artystki była wystawą retrospektywną, obok wcześniejszych Jej obrazów o różnej tematyce, w tym również i historycznej, można było obejrzeć Jej obecne prace z pracowni mgr M. Bijasa, u którego doskonali swój warsztat malarski.

 

 


 

Ewa Dymek

Z wykształcenia jest lekarzem stomatologiem specjalistą periodontologii. Z zamiłowania malarzem i pasjonatem sztuk pięknych.

Już w szkole podstawowej uczęszczała na zajęcia kółka plastycznego, gdzie uczyła się podstaw malarstwa i płaskorzeźby. W szkole średniej  wybrała wychowanie plastyczne. Na lekcjach zapoznała się z dziełami sztuki światowej sławy czerpiąc ze źródeł filmowych i książek. Zwiedziła wiele wystaw w BWA z klasą i indywidualnie. Na studiach próbowała własnych sił w dziedzinie abstrakcji. Jednak praca zawodowa, ustawiczne kształcenie, olbrzymia ilość kursów, dwa stopnie specjalizacji uniemożliwiły Jej kontynuację rozwoju w tym kierunku. Jednak gdzieś między zajęciami, często zajmowała się szkicowaniem postaci.

Po wielu latach wróciła do malarstwa, kiedy z wielkim zamiłowaniem oddała się swojej pasji ucząc się warsztatu pod kierunkiem mgr Waldemara Figla w Ognisku Plastycznym przy TPSP. Cztery lata nauki w tym trzy rysunku i malarstwa i rok specjalizacji z pisania ikon, ugruntowało w Niej poczucie, że wreszcie robi to co lubi i zaczyna spełniać swoje marzenia. Jak sama mówi, dzięki warsztatom nauczyła się patrzeć na świat oczami artysty, widzieć o wiele więcej niż dotychczas, dostrzegać piękno świata zarówno w pracowni plastycznej, jak i podczas wyjazdów plenerowych. „Patrzę teraz na wszystko wokół iwszystko bym chciała namalować, ponieważ chwila ta nigdy się nie powtórzy.” mówi artystka.

Ulubione techniki malarskie to malarstwo olejne i witrażowe, a także pisanie ikon.

Obecna wystawa w Galerii TPSP „Przy Bramie” była Jej pierwszą wystawą indywidualną. Na wystawie można było podziwiać 26 obrazów, wykonanych głównie techniką olejną, a także ikony. Tematem Jej prac były przede wszystkim krajobrazy, martwa natura oraz kwiaty.