Jadwiga Lambert – Malarstwo. Termin ekspozycji: 27 stycznia – 15 lutego 2017r.

Jadwiga Lambert  – Malarstwo: kwiaty, pejzaże w technice olejnej i pasteli.

Prawie 100-letnia Artystka maluje od 30 lat. Jest samoukiem. Maluje by nie myśleć o troskach codziennego życia i o wielu chorobach. Obrazy Jej są na wszystkich kontynentach, bo przyjemność  Jej sprawia ich rozdawanie rodzinie i znajomym.

Jadwiga Teresa z Rasińskich Kwiatkowska Lambert

Ur. 19.09.1919r. w Zwierzyńcu koło Zamościa w uroczym domu z ogrodem, przez który przepływa rzeka Wieprz. Ojciec Seweryn Kwiatkowski m.in. felczer, gitarzysta, skrzypek o słuchu absolutnym, znajomy ordynata hrabiego Maurycego Zamoyskiego, który cenił Seweryna za wiedzę historyczną oraz zdolności muzyczne i plastyczne, przyjaciel poety Artura Oppmana i dramaturga Bogdana Jaxy-Ronikiera. Matka Władysława Kwiatkowska kobieta uzdolniona plastycznie, miła, ciepła i lubiana przez wszystkich, córka chrzestna malarza- portrecisty Włodzimierza Radzika ucznia Jacka Malczewskiego, którego obraz „Matka Boska” wisi w kościółku na wyspie w Zwierzyńcu, wnuczka projektanta obuwia. Narzeczona pilota Stacha Sierpińskiego, który zginął zestrzelony w „Łosiu” przez niemieckie myśliwce 12 września 1939r.

Uzdolniona plastycznie już w szkole podstawowej w Zwierzyńcu, żołnierz AK, pracownik i pielęgniarka prywatnego pogotowia ratunkowego w Warszawie. Pracowała w bardzo wielu zawodach fizycznych i umysłowych by pomóc mężowi w utrzymaniu  domu na wysokim poziomie. Właścicielka dawnej owocarni-kawiarni „Mar-Jot” na Krakowskim Przedmieściu w Lublinie, z której dochód przeznaczony był na wyciągnięcie z więzienia na zamku lubelskim dwóch ukochanych, uzdolnionych braci akowców, na naukę najmłodszego Wojtka oraz na lekarzy i sanatoria dla chorych dzieci. Żona ekonomisty, kolarza-amatora, trenera-społecznika, uczestnika pierwszego wyścigu dookoła Polski i następnych. Matka 2 dzieci, babcia 3 wnucząt, prababcia 4 prawnucząt. Synowa Józefa Lamberta nauczyciela w-fu w szkole Vetterów, inspektora kolarza, ciężarowca, uczestnika wojny wyzwoleńczej 1920r., społecznika, organizatora wyścigu dookoła Polski, trenera.

W 1986r. tworzy swój pierwszy obraz olejny, następnie piórko, ołówek, drzeworyt, pastel; a potem bardzo wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych m.in. w : Muzeum Przyrodniczym w Zwierzyńcu, „Mat-Mart” w Lublinie, Garnizonowy Dom Żołnierza w Lublinie. Wystawy poplenerowe w Zwierzyńcu, Józefowie, Kazimierzu Dolnym, Zamościu. W telewizji lubelskiej w 2009r. odbyła się wystawa zatytułowana „kwiaty babci i prababci na dzień babci”, która miała na celu przywrócenie nadziei w naszym trudnym życiu oraz pokazanie jak przez sztukę można być wiecznie młodym, zadowolonym i szczęśliwym; mimo tak wielu przeciwności losu od dzieciństwa do starości. Jak pomagać rodzinie, zapobiegać depresji czy nudzie, poznawać ludzi, mieć czas na wszystko co ważne i wartościowe. A co najważniejsze- jak mieć czas dla rodziny teraz by nie było za późno. Od 1988r. członkini TPSP w Lublinie. Inspiracją jest dla niej natura, kwiaty i pejzaże a też znani i mniej znani wielcy artyści. Jej obrazy znajdują się m.in. w zbiorach prywatnych Anglii, Szwajcarii, Francji, Kanady, USA, Austrii, Japonii.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się dnia 27 stycznia (piątek) o godz. 17.00