Grupa Artystyczna „1/14” wystawa prac malarskich i rysunków. Termin ekspozycji: 28.01-16.02.2022 r.

„1/14” to grupa twórców z całej Polski, których połączyły studia podyplomowe. Malarstwo na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie. Dlaczego „1/14”? Ponieważ tę jedną grupę tworzy czternaście indywidualności, wyrażających się na swój własny sposób, używających wielości technik malarskich, skupiających się na różnorakich tematach. Jest jednak coś co ich łączy – to wspólna pasja, chęć samopoznania, artystycznego poszukiwania a przede wszystkim miłość do sztuki.

„Wystawa w Galerii „Przy Bramie” Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie to prezentacja twórczości czternastu osób, które poznały się i zaprzyjaźniły podczas studiów podyplomowych z malarstwa na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Otwarta idea tych studiów uwzględniała różny stopień „wtajemniczenia” słuchaczy, mając na celu zarówno inicjację własnej twórczości, powrót do niej, czy też jej doskonalenia. Co powodowało ich decyzjami? Najogólniej można odpowiedzieć: świadomość, że czegoś do pełni ich życia brakuje lub jest za mało. Po prostu poszukiwanie sensu. 

Znaleźli go w sztuce, znaleźli w przyjaźni, a to wyzwoliło pasję i energię do działania. Dało radość i poczucie sensu tworzenia. Zaowocowało wiarą w swoje możliwości i otworzyło na współpracę. Bo taka jest sztuka oparta na tradycyjnych wartościach naszej cywilizacji – prawdzie, dobru, pięknie. Jest ostoją wolności i progresywnie zmienia człowieka. Dziś, w dobie nasilonego usuwania z centrum i przeobrażania współczesnego człowieka przez różne ideologie, takie rozumienie sztuki to wielka misja, ba, nawet walka. Niewątpliwie, uczestnicy wystawy są jej orędownikami”. 

Krzysztof Bartnik


Grupa „1/14”: Grażyna Braun, Agata Dutkiewicz, Renata Gorączko, Małgorzata Gorzel, Gosia Hodara, Piotr Krukowski, Marek Olędzki, Natalia Przesmycka, Ewelina Ramotowska, Dorota Sadowa, Teresa Stasiak, Agnieszka Szady, Wanda Szawuła, Ewelina Ura-Kamińska.

Grażyna Braun – Urodzona w Gdańsku a mieszkająca w Warszawie, pomimo tego, że zawsze marzyła o sztuce i jej studiowaniu jest radcą prawnym nie ustającym w swoim dążeniu do realizacji marzeń. Uczestniczyła w plenerze malarskim w Blizanowie w 2019 r. i w 2021 r. w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Zgodnie z mottem życiowym: „jak biec to do końca potem odpoczniesz”- próbuje nadgonić utracony czas w  realizowaniu swoich marzeń, bo spełniony talent jest sensem ludzkiego życia.

Galeria obrazów:


Agata Dutkiewicz – Wieloletnia nauczycielka plastyki, organizatorka plenerów malarskich dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Absolwentka WSH w Pułtusku na kierunku – plastyka, Członek Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków. Poszukiwaczka piękna we wszystkim oraz niemożliwej ilości kolorów świata.

Galeria obrazów:


Renata Gorączko – Malarka urodzona i zamieszkała w Sanoku. Wystawy: Centrum Kulturalne Przemyśl, Sanocki Dom Kultury „Kobiety Kreatywne”, Dom Kultury Puchatek Sanok, „Galeria Rynek 16” Sanok, Galeria Sztuki „Synagoga” Lesko, Międzynarodowa Wystawa Malarstwa Zamek Krasiczyn, Pagro Home Dekor Sanok „Biznes i Sztuka”, Galeria Sztuki Rymanów-Zdrój, 15 Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki BWA Ostrowiec Świętokrzyski. Nagrody: Nagroda Karpackie Biennale Sztuki w Krośnie 2011, III Nagroda WDK w Rzeszowie 2019.

Galeria obrazów:


Małgorzata Gorzel – Hydrobiolog, plastyk, arteterapeuta. Na co dzień nauczyciel akademicki związany z Akademią Nauk Stosowanych W. Pola W Lublinie. Absolwentka Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania im. S. Wyspiańskiego (specjalność: techniki malarskie i pozłotnicze oraz witraż i szkło artystyczne) a także Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej (malarstwo). Laureatka nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zajęcie II miejsca w konkursie organizowanym przez Urząd Patentowy RP (projekt plakatu dotyczący ochrony własności przemysłowej).

Galeria obrazów:


Gosia Hodara – Od najmłodszych lat fascynuje ją świat fauny i flory, zaś szczególną miłością darzy ptaki, które są głównym motywem wielu jej prac. Maluje obrazy olejne, akwarele oraz… stare meble. Tworzy również wzory tapet ściennych z motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Kocha kolory.

Galeria obrazów:


Piotr Krukowski – Urodzony i zamieszkały w Międzyrzecu Podlaskim. Członek „Klubu Miłośników Sztuki” w rodzinnym mieście. Uczęszczał na zajęcia grafiki oraz rzeźby w Pracowniach Artystycznych DKŚ przy ul. Foksal w Warszawie. Uczestniczył w kilku wystawach zbiorowych w Polsce oraz jednej indywidualnej w Galerii ES w Międzyrzecu Podlaskim w 2020 r. Tematy do prac czerpie głównie z natury.

Galeria obrazów:


Marek Olędzki – Absolwent historii na UMK w Toruniu i konserwacji zabytkowego drewna na SGGW w Warszawie. Pracuje w ochronie i konserwacji zabytków. Maluje w technice olejnej lecz nie tylko. Inspiracje czerpie z otoczenia i życia w rejonie Bugu i Podlasia.

Galeria obrazów:


Natalia Przesmycka – Architekt, nauczyciel akademicki na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Rysunek to dla niej drugi język, inspirowany dialektem pieśni o kulturach nieodkrytych, którym opowiada bogate wielowątkowe fabuły i wprowadza do świata swojej wyobraźni. Zaprasza w przestrzenie realistyczne nierealne.

Galeria obrazów:


Ewelina Ramotowska – Rodowita Podlasianka, mieszka i tworzy w Choroszczy, pracuje w Białymstoku. Arteterapeutka wierząca w uzdrawiającą moc sztuki, filolog i pedagog z nadwyżką energii. Jest współtwórczynią galerii w Centrum Kultury w swoim rodzinnym mieście, związana z białostocką niezależną galerią Marchand.

Galeria obrazów:


Dorota Sadowa – Poszukiwaczka rzeczy ostatecznych, czasem znajduje ołówek i papier, rzadziej farby i płótno. Inspiracje dla swej sztuki znajduje na obrzeżach kultury i składowiskach odpadów. Duchowa przywódczyni ruchu artystycznego „Zmęczeni sztuką trzy” – statut w opracowaniu, nabór otwarty, strona w zabudowie karton-gips. Rdzenna mieszkanka wielkiej płyty.

Galeria obrazów:


Teresa Stasiak – Absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii oraz Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Najważniejsze osiągnięcie – Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Malarskim „Zadra” organizowanym przez galerię Zadra w Warszawie w 2010 r.,  tytuł „Talent Artystyczny” w Konkursie „KULTURA 2011” organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, III miejsce w XIV Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli. Podglądając naturę i analizując zależności w niej występujące kreuje własne kompozycje barwne.

Galeria obrazów:


Agnieszka Szady – Członkini TPSP i wieloletnia uczestniczka Ogniska Plastycznego dla dorosłych. Maluje olejem, akrylem i akwarelą, a jej ulubione tematy to przyroda, szczególnie konie oraz specyficzne abstrakcje, w których można dopatrzeć się konkretnych kształtów. W obrazach ważne jest dla niej światło. Lublinianka całym sercem. Skończyła prawo na UMCS.

Galeria obrazów:


Wanda Szawuła – Absolwentka Wydziału Polonistyki UMCS w Lublinie, członkini Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków. Po farby i pędzle sięga z zamiłowaniem od kilku lat. Inspiracją są krajobrazy, martwa natura, elementy przyrody – ulubione tematy, które najchętniej przedstawia w technice akrylowej. Uczestniczy w plenerach, wystawach oraz we wspólnym malowaniu w Gminnym Domu Kultury w Cycowie, gdzie mieszka. To dla niej sposobność do przeżywania pozytywnych emocji, wymiany doświadczeń  oraz doskonalenia malarskiego warsztatu.

Galeria obrazów:


Ewelina Ura-Kamińska – Urodzona w Sandomierzu. Ukończyła filologię polską na KUL i studia podyplomowe z Grafiki i składu DTP na UMCS w Lublinie. Obecnie studentka inżynierskich studiów z projektowania wnętrz. Łączy miłość do malarstwa z konceptem graficznym i fotograficznym. Fascynuje ją natura ludzka, zmysły, emocje ukazane w abstrakcji tworzenia. Do zamiłowań należy również sfera przyrody oraz zależności w niej zachodzących: miejsce, forma, czas, przestrzeń.

Galeria obrazów: 


Wernisaż wystawy odbył się dnia 29 stycznia 2022 r.