Eleonora Sarnowska i Magdalena Mańkowska – malarstwo, termin ekspozycji: 31 stycznia do 12 lutego 2014r.

Eleonora Sarnowska i Magdalena Mańkowska

MALARSTWO

Termin ekspozycji: 31 styczeń – 12 luty 2014r.

Wernisaż wystawy odbył się 31 stycznia (piątek) o godz. 17

Eleonora Sarnowska

zdjcie0017

Urodziła się w Lublinie i tu na stałe mieszka. Studiowała na UMCS w Lublinie i UJ w Krakowie. Kontakty ze środowiskiem krakowskim wyzwoliły w niej potrzebę malowania. Od lat jest związana z Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych oraz wielu plenerach organizowanych przez Towarzystwo.

W swoim malarstwie jak większość twórców inspiruje się przyrodą. Przy pomocy koloru na swój sposób przetwarza ją nadając jej dodatkowy sens. Pozornie zwyczajne przedmioty, np. drzewo przedstawia jako symbol szerszych zjawisk i prawd. Jej droga malarska ewoluuje od realiów przedstawionych symbolicznie i kolorystycznie do obrazowania „pejzaży wewnętrznych” – jak je sama określa.

„Każda twórczość bierze się z przymusu twórczego. Jest to potrzeba tworzenia sztuki silniejsza od biedy, kalectwa, choroby, presji otoczenia, strachu. Jest jak miłość. Pojawia się i nie odchodzi. Żąda czynu.

Próbowałam malować w różnych konwencjach, począwszy od realistycznej. Taką drogę przechodzi każdy malarz. Cały czas poszukiwałam swojego języka malarskiego i swojej indywidualnej formy wyrazu.

Przypuszczam, że każdy malarz ma swoje ulubione tematy. Mnie zawsze fascynowały obiekty, które wyzwalają grę światła. Dlatego lubię malować wodę, niebo, gałązki jarzębiny i drzewa. Szczególnie upodobałam sobie sosny, których kolor o zachodzie słońca jest niewiarygodnym połączeniem pomarańczu, fioletu i zieleni… Lubię drzewa. Są mocne, stabilne, silne. Dają schronienie, cień, ciepło, kojący szum.

Drzewa łączą ziemię z niebem.

Drzewa są starsze od nas.

Drzewa przypominają nam o ciągłości naszej historii.

Drzewa mówią. ”

Eleonora Sarnowska

 

Obrazy Eleonory Sarnowskiej

 

Magdalena Mańkowska

dsc_0374

Urodzona 29 maja 1965, lublinianka, muzyk, muzykolog, kompozytorka, aranżerka, pisarka, członkini Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Zawodowo związana ze Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie, w której prowadzi jedną z klas fortepianu. Współpracowała z Kurierem Lubelskim i Ruchem Muzycznym jako krytyk muzyczny. Pracowała w dziale animacji Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Nakładem wydawnictwa Polihymnia wydała książkę dla dzieci o Janie Sebastianie Bachu pt. „Przypadki z życia Pana B.” z własnymi ilustracjami, a nakładem wydawnictwa Contra – „Polonez szkolny” na kwartet mieszany. W grudniu 2013 ukazała się drukiem, wydana pod pseudonimem pisarskim Lena Claivenrow, pierwsza powieść Magdaleny Mańkowskiej pt. „Wszystko wiecznie przed nami” (wydawnictwo Novae Res). Plastyką zarażona przez ojca, maluje od zawsze, głównie suchymi pastelami, a jej ulubionym tematem są twarze oraz architektura.

 

Obrazy Magdaleny Mańkowskiej