Wystawa Malarstwa „Rzeki Lubelszczyzną malowane” oraz „Lublin maluje polskie morze”w czytelni Biblioteki w Klubie Batalionu Dowodzenia Wielonarodowej Brygady w Lublinie ul. Żwirki i Wigury 6 (Dom Żołnierza) będzie czynna do 3 lipca 2019 r. Wernisaż odbył się w dniu 4 czerwca (wtorek) o godz. 16.00

Dzień 28 czerwca 1919 roku, a więc nieco ponad pół roku po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, nasz kraj – na mocy pokojowego traktatu podpisanego w Paryżu- zyskał nie tylko potwierdzenie suwerenności i przebiegu granic, ale też niewielki obszarowo, choć bardzo istotny ze względów politycznych i gospodarczych, pas nadmorski, pozwalający na budowę nowoczesnego portu. Data ta jest jedną z najważniejszych dat w dziejach Polski. Podpisy Paderewskiego i Dmowskiego pod dokumentem wersalskim przypieczętowały powrót Polski na mapę Europy i świata. Polska, po 123 latach niewoli, wracała do rodziny niepodległych państw europejskich, mając dostęp do morza i odzyskując ziemie zaboru pruskiego – Wielkopolskę, Śląsk i Pomorze Gdańskie.

W tym roku przypada jubileusz 100-lecia tego wydarzenia i właśnie do tej daty nawiązuje wielki plenerowy festyn Lubelskie Święto Morza i Bystrzycy, który odbędzie się w sobotę 15 czerwca nad Zalewem Zemborzyckim.

Jako, że jest to święto związane z morzem, zostało ono podzielone na tzw. „kajuty”. Jedną z nich jest „kajuta artystyczna” i właśnie w jej ramach została zorganizowana w Domu Żołnierza wystawa malarstwa – „Rzeki Lubelszczyzną malowane” oraz „Lublin maluje polskie morze”, na której znajdują się obrazy przygotowane przez członków Klubu Plastyka Batalionu Dowodzenia Wielonarodowej Brygady, członków TPSP Galerii „Przy Bramie” oraz uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie.

Uczestnicy wystawy, członkowie TPSP: Tomasz Banaszek, Anna Celińska-Banaszek, Krystyna Dylewska, Kazimiera Fronc, Ewa Gogół, Magdalena Kośka, Stanisława Kotarska, Anna Laurson, Anna Maria Naumczuk, Krystyna Puzoń, Bożena Przywara, Jolanta Rodak, Halina Sajewicz, Teresa Smyl, Teresa Stasiak, Krystyna Staś, Anna Syta, Krystyna Zlot, Maria Majka Zuzańska.

 

 

I