Zlot Krystyna

Członkini TPSP od 2005 r.

Od 2019 roku jest członkiem Komisji Artystycznej. 

Malarstwo to jej fascynacja, hobby od lat dziecinnych. Posługuje się techniką różnorodną, ale przeważnie olejną. Lubi różnorodność tematów, pisze również ikony. Jej inspiracją jest otaczający świat, refleksje, przeżycia, jak również historia, którą lubi utrwalać na płótnie. Od 2005 r. należy do Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Garbowskiej. Warsztat malarski doskonali pod okiem profesjonalistów w TPSP w Lublinie.

W 2014 roku upamiętniła historię z epoki Sobieskiego, na podstawie obrazu Jana Matejki, pt. „Sobieski pod Wiedniem”. Kopia odtworzonego obrazu jest wielkości 201 x 100 cm. Prezentowała go wraz z historią różnej społeczności, głównie młodzieży dla celów edukacyjnych. Jeździ również do zainteresowanych szkół i prowadzi malarskie lekcje historii. Zainteresowanych do tej pory słuchaczy i oglądających było około 3 tys. osób.

Swoje prace prezentuje na wystawach zbiorowych i indywidualnych oraz podczas uroczystości regionalnych, jak np. w Spale podczas dożynek prezydenckich, gdzie obraz jej (kopia „Sobieski pod Wiedniem”) był wystrojem stoiska województwa lubelskiego. Prezentowała również obrazy na wystawie papieskiej w Jawidzu podczas uroczystości poświęconej Janowi Pawłowi Ojcu Św. Wystawę indywidualną miała w Zawieprzycach w muzeum „Lamus”, w szkole Sobianowice, w Domu Kultury w Łęcznej, w MIT Garbów (Multimedialna Izba Tradycji), w szkole Świdnik Mały, w Spiczynie, Karczmiskach, w Gimnazjum w Niedźwiadzie oraz wystawach zbiorowych w Galerii TPSP w Lublinie.

Brała również udział w wystawie charytatywnej w Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej (14.X.2013 r.) w ramach „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”- gdzie obraz jej wylicytował Urząd Miasta za 700 paczek kakao- pozyskane produkty z licytacji trafiły do dzieci i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji.

Poza tym za zaangażowanie artystyczne i edukacyjne jako wolontariuszka otrzymała wiele podziękowań i dyplomów od szkół i organów władzy.

W kwietniu 2014 roku, w miesiącu kanonizacji, brała udział w wystawie papieskiej w CDK w Ziółkowie, w Szkole Podstawowej i Gimnazjum im. JP II w Spiczynie, gdzie oprócz prezentacji na płótnie opowiadała o wydarzeniach JP II z lat młodości i jego pontyfikatu (27 lat). Prezentację taką zorganizowała również w szkole w Garbowie oraz w Kościele Parafialnym, jak również w MIT Garbów.

Brała udział w wystawie ikon wraz z opowiadaniem historii o powstaniu ikon, itp. w Wojewódzkim Ośrodku Kultury Lublin oraz w Jezuickiej Kuchni Klasztornej w Lublinie.

Po raz pierwszy obrazy brały udział w wystawie w Wojewódzkim Domu Kultury w latach 80-tych, gdzie obraz jej pt. „Zima” uzyskał wyróżnienie. Miłośników swoich obrazów ma w kraju i za granicą.

Od 2016 r. należy do Związku Polskich Artystów Plastyków w Lublinie.

Galeria zdjęć: