Popek Róża – Senior TPSP

Członkini TPSP. Senior Towarzystwa.

Urodzona w Rabie Wyżnej na Podhalu, jest doktorem psychologii i artystą malarzem. Studiowała wychowanie plastyczne, pedagogikę i psychologię. Zajmuje się psychologią rozwoju człowieka, uzdolnieniami artystycznymi oraz psychoterapią. Jest autorką książek „Uzdolnienia plastyczne młodzieży” (1989), „Z badań nad uzdolnieniami plastycznymi. Analiza psychologiczna” (1998), redaktorem naukowym kilku pozycji zwartych oraz autorką ponad 60 rozpraw i artykułów. Jest członkiem – założycielem Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej, członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Była także członkiem zarządu Fundacji Kuncewiczów i i społecznym kustoszem „Kuncewiczówki” w Kazimierzu Dolnym (1989 – 2004) oraz wieloletnim członkiem Fundacji na rzecz dzieci wybitnie zdolnych.

Od wczesnej młodości uprawia malarstwo (olej, akwarela). Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą. Zorganizowała szereg wystaw indywidualnych. Jej prace znajdują się w posiadaniu koneserów sztuki wielu krajów Europy, USA, Argentyny, Kanady i Meksyku.

Róża Popek maluje głównie kwiaty, przywracając ich krótkie na ogół trwanie za pomocą rozpływających się plam barwnych, z licznymi, symbolicznymi niedomówieniami. Są to kwiaty życia emanujące specyficzną energią, dające odbiorcy radość o poczucie mocy.

Galeria zdjęć: