Gąsik Joanna – Senior TPSP

Członkini od 1987 r. Senior TPSP.  

Prawnik i malarka, urodzona w 1931 r.

Marzenia o twórczości artystycznej zrealizowała w pełni dopiero jako dojrzała kobieta w latach 80-tych – wcześniej rodzina i praca zawodowa zbyt Ją absorbowały. Ze sztuką była jednak zawsze bardzo blisko. Od 1982 r. bardzo nieśmiało pokazywała swoje pierwsze obrazy na organizowanych przez TPSP w Lublinie corocznych przeglądach twórczości lubelskiego środowiska artystycznego, powoli zaznaczając w nim swoją obecność.

W 1998 r. w Galerii TPSP „Przy Bramie” na pierwszej wystawie indywidualnej pokazała 40 obrazów z lat 1982-1997. Druga wystawa obejmująca 25 prac z lat 1997-2001 również w Galerii TPSP odbyła się w maju 2002 r. Trzecią wystawę indywidualną z lat 1989-2003 można było oglądać w 2003 r. w Warszawie w Galerii Warszawskiej Szkoły Zarządzania. Kolejna wystawa w 2003 r. w Galerii EMPIK w Warszawie.

Obrazy Jej to najczęściej nastrojowe, nostalgiczne, pełne spokoju i klimatu pejzaże, kwiaty, martwa natura. Kroniki wystaw pełne są wpisów odwiedzających je osób, które pokazują jak głęboko odbierane są Jej prace. Te obrazy nie szokują, nie pobudzają, nie prowokują. One uspokajają, poruszają ukryte w człowieku nostalgie. To obrazy, które mają „duszę”, zachęcające do refleksji i zadumy.

Studenci UMCS w Lublinie napisali w kronice jednej z wystaw /cytat/: „Spokojność i piękno bijące z Pani obrazów działa kojąco na nasze rozczochrane w biegu dusze”. To proste zdanie to chyba najcelniejsza recenzja Jej malarstwa.

Galeria zdjęć: