Burcon Weronika – Senior TPSP

Członkini od 1997 r. Senior TPSP. 

Urodziła się i wychowała w Beskidzie Sądeckim w rodzinie Marii i Stanisława Bielańskich. Ukończyła Technikum Kolejowe MK- kierunek mechaniczny w Nowym Sączu i na mocy obowiązującego wtedy nakazu pracy, przyjechała w 1956 r. do Lublina.

Przez całe życie zawodowe związana z PKP. Malarstwem interesowała się od wczesnej młodości, jednak praca i obowiązki rodzinne wypełniały jej czas, przesuwając marzenia na dalszy plan.

Po przejściu na emeryturę szukała kontaktu ze sztuką. Najpierw trafiła do Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, gdzie w latach 1994-2004 uczestniczyła w różnych zajęciach m.in. wykładach w: Zespole Wiedzy o Sztuce na Zamku Lubelskim oraz Zespole Plastycznym pod kier. mgr Elżbiety Zyglewskiej.

W Ognisku Plastycznym przy TPSP ukończyła 3-letni kurs, gdzie pod kier. mgr W. Arbaczewskiego i mgr Waldemara Figla poznawała tajniki rysunku i malarstwa. W Ognisku ukończyła też roczny kurs zajęć z portretu i pisania ikon.

Uprawia malarstwo w technice olejnej, akrylowej i akwarelowej. Najchętniej maluje pejzaże, architekturę i kwiaty. W swoim dorobku ma również ikony, portrety oraz kopie wielkich mistrzów. Dotychczas swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych w Galerii TPSP, Domu Żołnierza w Lublinie, Domu Kultury w Rykach oraz na wielu wystawach zbiorowych organizowanych przez TPSP, a także wystawach poplenerowych w Józefowie n/d Wisłą, Kazimierzu i Nałęczowie.

Galeria zdjęć: