Anna Pieśniak „Między jawą, a snem” wystawa malarstwa i rzeźby ceramicznej (2 sala). Termin ekspozycji: 26.11-15.12.2021 r.

Tytuł wystawy: „Między jawą, a snem”

Anna Pieśniak – Lublinianka. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie i Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z Grafiki w 2003 r. w pracowni druku wypukłego prof. Maksymiliana Snocha. Dyplom z Arteterapii pod kierunkiem prof. J. Kirenko w Wyższej Szkole Społeczno-Przyrodniczej w Lublinie w 2015 r. Po ukończeniu studiów przez wiele lat pracowała jako instruktor terapii zajęciowej  w Dziennym Ośrodku Terapii dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w pracowni ceramicznej oraz w jednym z Lubelskich Domów Dziecka w pracowni plastyczno-ceramicznej.  Kilka lat temu wyprowadziła się z Lublina do jednej z podlubelskich wiosek gdzie mieszka, pracuje i tworzy.

Od 2016 r. członkini TPSP w Lublinie . Zajmuje się głównie malarstwem olejnym na płótnie, rysunkiem, ceramiką artystyczną i ikonopisarstwem. Prace artystki przepełnione są symbolizmem, postaciami, głównie kobiecymi, często uskrzydlonymi, z kotem lub dzieckiem. Tworzy także portrety malarskie i rzeźbiarskie. Bliski jest Jej surrealizm i realizm magiczny.

Obecna wystawa była Jej pierwszą wystawą w Galerii TPSP „Przy Bramie”. Na wystawie można było podziwiać prace nowe jak i z lat minionych, kilkanaście  prac malarskich i ceramicznych z okresu ostatnich 10 lat. Obrazy tworzone w technice olejnej na płótnie oraz rzeźby ceramiczne malowane i szkliwione. Tematyka obrazów jak i rzeźb dotyczy postaci ludzkiej, najczęściej kobiecej w zamyśleniu, zawieszeniu pomiędzy światem fizycznym i duchowym, pełna symboliki i fantazji połączonej z realizmem. Autorkę interesuje człowiek w czasie wewnętrznej podróży, którą są marzenia senne. Sen – ten odmienny stan świadomości, gdy na  chwilę dotyka się odwiecznej tajemnicy, tego co po drugiej stronie…

Tytuł wystawy  ”Miedzy jawą, a snem” nawiązuje do mistycyzmu i marzeń sennych, którymi artystka się inspiruje, a także do próby uchwycenia momentu niepewności po obudzeniu – czy jest się Tu czy jeszcze Tam…Każdy obraz i rzeźba to mała lub większa osobista  opowieść. Inspirację do twórczości  stanowią w dużej mierze bliskie osoby stąd dużo portretów.

Wybrane wystawy zbiorowe:
– Wystawa Grafiki Studentów Wydziału Artystycznego UMCS, Galeria Studio, Dom Kultury LSM 2000 r.
-Młode Forum Sztuki, Galeria Biała, Lublin 2001 i 2002 r.
– Dyplomy 2002-2004 Pracowni Druku Wypukłego Prof. M. Snocha, Muzeum UMCS,
Lublin 2005 r.
– X Jubileuszowe Ogólnopolskie Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli ,Galeria na Poddaszu, Lublin 2010 r.
– Wystawa „Plenery 2016” Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie,
Lublin 2016 r.
– Letnia wystawa członków Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie,
Lublin 2019 r.
– Wystawa Jubileuszu 55-lecia Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie ,
Galeria Przy Bramie i Klasztor Ojców Dominikanów, 2019 r.
– Wystawa IKONY ,TPSP ,Galeria przy Bramie, Lublin 2020
– XI Międzynarodowe Biennale Miniatury , Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater,
Częstochowa 2020
– Wystawa Przegląd Jesienny, TPSP, Lublin 2020
– Biennale Małej Formy Ceramicznej, Wejherowskie Centrum Kultury, Filharmonia Kaszubska 2020 r.
– Ogólnopolski konkurs plastyczny SZTUKA W CZASACH ZARAZY , e-wystawa fundacji Pinata, galeria-pandemia.blogspot.com,2020 r.
– Wystawa letnia ,TPSP, Galeria przy Bramie, Lublin 2021 r.

Galeria obrazów i rzeźb ceramicznych:Wernisaż wystawy odbył się dnia 26 listopada (piątek) o godz. 17-tej