„Anna” Alicja Grabowska-Łyp – malarstwo

Termin ekspozycji: 29 marca – 10 kwietnia 2013r.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 3 kwietnia (środa) godz. 17.00

 

a_DSCF2243-crop-001„Anna” Alicja Grabowska-Łyp ukończyła studia w 1969r. na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMCS w Lublinie. Tam też pracowała jako pracownik naukowo-dydaktyczny. W 1975r. obroniła rozprawę doktorską z zakresu biochemii komórki nowotworowej.

Od 1993r. jest związana z Ogniskiem Plastycznym Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie, gdzie ukończyła 3-letni kurs rysunku i malarstwa. Ważne miejsce w jej twórczości zajmują kwiaty i martwa natura.

 

Na tegorocznej wystawie można podziwiać obrazy charakteryzujące się zdumiewającą niemal bajeczną kolorystyką. Autorka wprowadza nas w tajemniczy świat masek i manekinów. Obok nich możemy zobaczyć również martwą naturę oraz kwiaty. W sumie 40 obrazów wykonanych techniką akrylową.

Historyk sztuki mgr Joanna Wojciechowska-Kucięba stwierdziła, że malarstwo A.M. Grabowskiej-Łyp zdumiewa doskonałą, niemal bajeczną kolorystyką. Tworzy ona sztukę wartościową.

Długotrwała choroba i związane z nią cierpienie wydobywają z jej malarstwa wizje świata realnego bądź wyimaginowanego, gdzie kolor dominuje nad formą. Często, zanim coś namaluje, ma już w głowie koncepcję pracy, do której w czasie realizacji dochodzą emocje.

Malowane manekiny są baśniowe, wyrafinowane w kolorystyce, wydają się żyć. W niektórych obrazach artystki, w kwiatach czy studiach martwej natury, odbija się jej fascynacja malarstwem J. Nowosielskiego czy też T. Dominika.

Maski to zwrot do prawdy wewnętrznej, to szukanie siebie jakby w innym wymiarze. Może w hologramach, w niekonwencjonalnych nośnikach czy w tajemniczym świecie ducha.

Artystka często podkreśla, że malarstwo jest dla niej swego rodzaju terapią, ucieczką od bolesnych chwil  życia. Jest potrzebne jak tlen do oddychania.

Mam nadzieję, że wystawa pozwoli odbiorom na wewnętrzne poznanie piękna duszy i talentu artystki oraz stanie się niepowtarzalnym przeżyciem.

Mgr Ewa Maińska

 

Obrazy „Anny” Alicji Grabowskiej – Łyp

Maski i manekiny

Martwa natura i kwiaty