Agnieszka Szady i Tadeusz Łuszczak – Malarstwo. Termin ekspozycji: 1-20 września 2017r.

Agnieszka Szady (1 sala)

Na wystawie malarstwa olejnego Agnieszki Szady, zatytułowanej „Geografia wyobraźni”,można obejrzeć 11 obrazów. Utrzymane przeważnie w intensywnych, czystych kolorach prace przedstawiają odrealnione krajobrazy, lub dziwne, na wpół abstrakcyjne kształty, w których dopatrzeć się można postaci ludzkich czy też elementów przyrody ożywionej i nieożywionej.

Lublinianka, choć zawodowo nie związana ze sztuką, malować zaczęła w wieku 12 lat. Członkini TPSP od 2010r. i wieloletnia adeptka Ogniska Plastycznego. Miłośniczka koni, sztuk walki i dalekich podróży. Bierze udział w wystawach zbiorowych w Galerii TPSP „Przy Bramie”, a w listopadzie 2013r. miała swoją pierwszą wystawę indywidualną.Agnieszka najbardziej lubi malować konie, które uwielbia od dzieciństwa i wiele lat spędziła jeżdżąc na nich. Od zawsze fascynował ją też surrealizm, do którego i dzisiaj chętnie wraca. Natomiast w malarstwie realistycznym szczególnie interesuje ją kontrast światła i cienia oraz uzyskiwanie nastroju radości zadumy lub niepokoju. Lubi czyste, nasycone barwy i wyraziste kształty.  Najchętniej tworzy w technice olejnej, a także suchego pastelu, czasem maluje na szkle lub tworzy przedziwne kolaże ze zdjęć wyciętych z gazet.

Laureatka konkursu literackiego Filipinki, konkursu poetyckiego Lubelskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, konkursu Radia Łódź na haiku i konkursu na opowiadanie fantastyczne Domu Kultury w Chorzowie. Autorka tomiku wierszy „Krajobrazy” (1998r.), którego publikacja była główną nagrodą w konkursie, oraz kilkunastu opowiadań fantastycznych, publikowanych m.in. w magazynie Science Fiction, Fantasy i Horror.

 


 

Tadeusz Łuszczak (2 sala)

Wieloletni członek TPSP, obecnie również członek ZPAP. Na wystawie można podziwiać architekturę Lublina, Kazimierza Dolnego, pejzaże oraz kwiaty wykonane techniką olejną. Wystawa retrospektywna. 

Urodzony w 1938r. Działalność swoją rozpoczął w 1957r. w Ognisku Plastycznym „Zamek”, które przekształciło się w Klub Plastyka „Zamek” w Lublinie. Brał udział w zajęciach plastycznych i wykładach wiedzy o sztuce na Uniwersytecie Sztuki, które były organizowane w BWA w Lublinie.Przez cały czas zdobywa i pogłębia wiedzę w dziedzinie twórczości malarskiej pod opieką wykładowców tj.: R. Tkaczyk, S.Kwerko, H. Zwolakiewicz, R. Lis, H. Baranowski, M. Bijas. Brał udział w licznych plenerach malarskich, gdzie tworzył pod okiem profesjonalistów. Organizował wystawy indywidualne, jak również brał udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Na podstawie jego osiągnięć twórczych otrzymał z Wydziału Kultury i Sztuki uprawnienia w dziedzinie malarstwa artystycznego. Jego prace poprzez Desę, Galerie oraz wystawy znajdują się w kościołach, instytucjach oraz prywatnych zbiorach w Polsce i za granicą: w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Australii, Niemczech, Austrii, Portugalii, Kanadzie. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w wystawach zbiorowych, a także konkursowych. Otrzymał dyplom uznania za wieloletnią działalność w promowaniu sztuk plastycznych i aktywną działalność artystyczną.

 


 

Wernisaż wystawy odbył się dnia 1 września (piątek) o godz. 17.00